| |
Zagrożenie!
Temperatura wzrośnie o 20-30 stopni. Odwilż w Polsce będzie silna. Śnieg szybko topnieje

Temperatura wzrośnie o 20-30 stopni. Odwilż w Polsce będzie silna. Śnieg szybko topnieje

Okres powiewu pięknej, bo śnieżnej i mroźnej zimy w Polsce dobiega końca. Do naszego kraju dodarła odwilż, która coraz mocniej będzie się zaznaczać w głębi kraju. Temperatura miejscami wzrośnie nawet o 20-30 st. C., jeśli porównany wartości maksymalne, jakie zanotujemy w tym tygodniu do minionych nocy z siarczystym mrozem. Tempo topnienia śniegu szczególnie we wschodniej i południowo wschodniej Polsce znacznie przyspieszy. Minionej doby pokrywa śnieżna w wielu regionach zmniejszyła się o 2-6 cm. Sytuacja przyspieszy wraz z pojawieniem się kolejnych opadów deszczu.

Silna odwilż obejmie Polskę. Prognozowana anomalia temperatury w Europie między 25-26 grudnia 2022

Silna odwilż w Polsce, temperatura wzrośnie o 20-30 st. C. Śnieg szybko stopnieje do świąt Bożego Narodzenia 25 grudnia 2022

W minionych dniach nocami notowaliśmy w wielu regionach temperatury spadające na wysokości 2m do -26/-10 st. C., a wliczając wartości przy gruncie to lokalnie było nawet -30 st. C., zwłaszcza w Małopolsce. Z kolei temperatury maksymalne w okolicach szczególnie Wigilii i Bożego Narodzenia, zwłaszcza w południowej Polsce mogą osiągnąć lub przekroczyć miejscami 10 st. C. Temperatura już we wtorek 20.12 miejscami na południu i zachodzie wzrosła do 4-8 st. C., a w rejonie Morskiego Oka do około 10 st. C. Amplituda temperatury w tym tygodniu miejscami przekroczy więc 20-30 st. C. Będzie to dosłowny szok termiczny po wielodniowym okresie całodobowego mrozu.

Prognozowany zasięg napływu ciepłego powietrza w Europie na wysokości 1,5 km. Prognozowana anomalia temperatury, 25 grudnia 2022

Szok termiczny w Polsce, temperatura wzrośnie o 20-30 st. C. po całodobowym mrozie, prognoza temperatury 25 grudnia 2022

Istotną rolę w ustąpieniu zimy odegrają niże atlantyckie, które skierują do środkowej Europy łagodne masy powietrza polarnomorskiego. Adwekcja zimnego powietrza arktycznego zostanie na pewien okres zablokowana.

Wstępnie prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, 24 grudnia 2022

Silna odwilż w Polsce, czy wróci mróz, prognoza temperatury 24 grudnia 2022

Nasuwa się pytanie, do kiedy utrzyma się pokrywa śnieżna, która zdołała się utworzyć w drugiej dekadzie grudnia. Po przejściu pierwszego frontu atmosferycznego za którym napłynęło cieplejsze powietrze, a wcześniej miejscami spadł deszcz, grubość pokrywy śnieżnej na wielu stacjach synoptycznych zmniejszyła się o 2-6 cm. Przykładem może być Rzeszów, gdzie pokrywa śnieżna w ciągu ostatniej doby zmniejszyła się o 5 cm. Podobnie było na wschodzie Lubelszczyzny w Terespolu.

Pokrywa śnieżna notowana w Polsce na stacjach synoptycznych IMGW-PIB, 20 grudnia 2022

Do kiedy śnieg utrzyma się w Polsce, mapa śniegu 20-21 grudnia 2022

Śnieg będzie o wiele szybciej topnieć w kolejnych dniach wraz ze wzrostem temperatury, a także w czasie przechodzenia frontów atmosferycznych z opadami deszczu.

Aktualnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 25 grudnia 2022

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, 25 grudnia 2022

Z oszacowania modelu ECMWF wynika, że resztki śniegu do świąt Bożego Narodzenia mogą się utrzymać miejscami na wschodzie, północnym wschodzie i lokalnie na południu Polski, zwłaszcza w górach. Na pozostałym obszarze kraju po śniegu pozostanie wspomnienie do czasu kolejnego ataku zimy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!