| |
Zagrożenie!
Temperatura wzrośnie do 32-34 stopni. Fala upałów wkroczy z południa. Ciepłe powietrze dotrze do Polski

Temperatura wzrośnie do 32-34 stopni. Fala upałów wkroczy z południa. Ciepłe powietrze dotrze do Polski

Okres niskich temperatur z powracającymi opadami śniegu dobiega końca, gdyż do Europy w kolejnych dniach coraz śmielej będzie zaciągane cieplejsze powietrze, choć oczywiście będą się jeszcze zdarzać chłodniejsze dni przed nastaniem lata, ale coraz cieplejszej wiosny już nic nie zatrzyma. Na południe wkroczy fala upałów z temperaturą maksymalną do około 32-34 st. C. Żar poleje się z nieba szczególnie w Hiszpanii i na południu Portugalii, gdzie nasili się niedobór opadów. Również w Polsce temperatury staną się bardziej wiosenne za sprawą adwekcji cieplejszego powietrza.

Gorąco i miejscami upalnie na na południu Półwyspu Iberyjskiego. Prognozowana temperatura, 9 kwietnia 2023

Fala upałów wkroczy z południa do Europy, temperatura wzrośnie do 32-34 st. C., cieplej będzie również w Polsce, prognoza temperatury 9 kwietnia 2023

Jeśli marzycie już o gorącej i upalnej pogodzie lub pytacie, gdzie podziały się wysokie temperatury w Europie, to w najbliższych dniach warto zwrócić uwagę szczególnie na regiony południowo zachodnie kontynentu. Temperatury sięgające 32-34 st. C. będą notowane w południowej Hiszpanii i Portugalii. Upalnie ma być, zwłaszcza w rejonie Sewilli, a także okresami w Murcji oraz w Badajoz.

Prognozowany upał na południu Hiszpanii, 10 kwietnia 2023

Wiosenny upał w Hiszpanii i Portugalii, ciepłe powietrze dotrze do Polski, prognoza temperatury 10 kwietnia 2023

Sytuacja ma być nadal dramatyczna pod względem opadów. Do co najmniej 17 kwietnia nie widać większych opadów w południowej połowie Portugalii i Hiszpanii. Miejscami nie spadnie ani jedna kropla deszczu. Straty rolników i ogrodników będą narastać, a problemy z wodą lub jej ograniczeniem przy wykorzystywaniu w rolnictwie jeszcze bardziej się nasilą w kolejnych tygodniach. Sytuacja pod tym względem, szczególnie w Hiszpanii staje się dramatyczna. Jeśli nic się nie zmieni, to ponownie w kolejnych miesiącach zwiększy się ryzyko pożarów lasów na Półwyspie Iberyjskim.

Prognozowany upał w Hiszpanii, 11 kwietnia 2023

Gorące wczesne lato na południu Europy, temperatura wzrośnie w Hiszpanii do 34 st. C., prognoza temperatury 11 kwietnia 2023

Najbliższa umiarkowana, ale dość wczesna fala upałów na południu Hiszpanii potrwa co najmniej kilka dni, ale po krótkiej przerwie wysoka temperatura będzie wracać w trakcie dalszej części kwietnia. Nie jest to jednak pierwszy upał w tym roku w tej części Europy. Pierwsze osiągnięcie lub miejscami przekroczenie 30 st. C. miało miejsce już w marcu.

Upał będzie wracać nad południowo zachodnią Europę. Wstępnie prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km około 17-18 kwietnia 2023

Fala gorącego powietrza z upałem sięgnie południowej Europy, prognozowana temperatura 17 kwietnia 2023

W trakcie drugiej połowy kwietnia kolejne cyklony przemieszczające się nad Atlantykiem będą jednocześnie po swojej południowo wschodniej stronie ponownie zaciągać cieplejsze powietrze w głąb szczególnie południowo zachodniej Europy, a tym samym upał na Półwyspie Iberyjskim będzie ponownie możliwy już z temperaturami miejscami powyżej 34 st. C.

Wstępnie prognozowany upał na Półwyspie Iberyjskim, 17 kwietnia 2023

Kwietniowa fala upałów w Hiszpanii, ciepło będzie w Polsce, prognoza temperatury 17 kwietnia 2023

W kolejnych dniach kwietnia bardziej wiosenne temperatury, często na poziomie 10-17 st. C. spodziewane są również w Polsce, a później z szansą miejscami również na okolice 20 st. C. Między okresami ze stabilną pogodą i przyjemniejszymi temperaturami będą miejscami co jakiś czas pojawiać się także przelotne opady deszczu i lokalne burze. W trakcie drugiej połowy kwietnia, zwłaszcza w ostatniej dekadzie miesiąca coraz częściej powinniśmy już obserwować kwitnienie roślin i drzew. Więcej o przewidywanych temperaturach w naszym kraju przekażemy w naszej najnowszej prognozie długoterminowej na 16 dni.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!