| |
Zagrożenie!
Temperatura w Polsce spadła do -17 stopni. Czy będzie jeszcze większy mróz w listopadzie? Mamy najnowsze prognozy

Temperatura w Polsce spadła do -17 stopni. Czy będzie jeszcze większy mróz w listopadzie? Mamy najnowsze prognozy

Zapowiadaliśmy, że w ten weekend czeka nas silny dwucyfrowy mróz w Polsce. Wskazywaliśmy, że miejscami może być w sprzyjających warunkach przy rozpogodzeniach do -16/-12 st. C., a ostatecznie było -17 st. C. Taką temperaturę przy gruncie minionej nocy 19/20.11 zanotowano na stacji meteorologicznej w Suwałkach. Na pocieszenie dodamy, że było to prawdopodobnie apogeum tej fali ochłodzenia w Polsce i w kolejnych pozostałych dniach listopada aż takiego silnego mrozu nie powinno już być, aczkolwiek dwucyfrowy mróz jeszcze miejscami może się zdarzyć, szczególnie przy gruncie.

Fala arktycznego powietrza w Polsce. Prognozowana temperatura na wysokości 1,5 km, 20 listopada 2022

Potężny mróz w Polsce, temperatura spadła do -17 st. C., gdzie mróz był w listopadzie 2022 największy

Największy mróz w Polsce był uzależniony od zasięgu głównej fali osiadającego arktycznego powietrza, a przede wszystkim od obszaru z dłużej utrzymującymi się rozpogodzeniami. To właśnie w tych regionach spadki temperatur były największe i co ciekawe, nie były to przeważnie rejony podgórskie.

Silny mróz w Polsce. Zanotowane temperatury minimalne przy gruncie minionej nocy 19/20.11. Dane: IMGW-PIB

Silny mróz w Polsce, temperatura spadła do -17 stopni, raport temperatur listopad 2022

Największy mróz przy gruncie zanotowano na obszarze, od Dolnego Śląska po Podlasie, a także lokalnie na północy kraju w rejonie zalegania większej pokrywy śnieżnej. Najniższą temperaturę -17 st. C. odnotowano w Suwałkach. Aż -14 st. C. zanotowano w Łebie, a to nad morzem zdarza się rzadko. Tyle samo było w Białymstoku, a -13/-12 st. C. zanotowano w Terespolu, Lublinie, Kozienicach, Jeleniej Górze, Szczecinku i Koszalinie.

Mróz w Polsce zanotowany na wysokości 2m, noc 19/20 listopada 2022. Dane: IMGW-PIB

Gdzie największy mróz w Polsce, pomiary temperatury 20 listopada 2022

Na standardowej wysokości 2m w klatce meteorologicznej najniższą temperaturę -13 st. C. zanotowano na stacji w Szczecinku w województwie zachodniopomorskim. Jak widać na powyższych mapach z pomiarami temperatur, mróz w wielu regionach był większy lub mniejszy niż wskazywały prognozy dla konkretnych regionów, dlatego zaznaczaliśmy, aby prognoz nie odczytywać dosłownie, a jedynie sprawdzać potencjał możliwych spadków temperatury, gdyż wszystko było zależne od trudnych do przewidzenia nocnych rozpogodzeń. Z tego powodu wskazywaliśmy, że może być nawet -16 st. C., a było ostatecznie -17 st. C. Prognoza ponownie okazała się trafiona, mimo, że wiele osób podważało nawet pojawienie się dwucyfrowego mrozu w Polsce. 

Anomalia temperatury powietrza zalegającego nad Europą i Polską na wysokości 1,5 km, 20 listopada 2022

Mróz w Polsce przyniósł -17 st. C., gdzie było najzimniej, kiedy ustąpi mróz listopad 2022

Noc z niedzieli na poniedziałek 20/21.11 również przyniesie w Polsce mróz, ale potencjał do spadków temperatury będzie już mniejszy. Temperatura miejscami przy uwzględnieniu wartości również przy gruncie może spaść w wielu regionach, do około -11/-4 st. C.

Prognozowany potencjał mrozu w Polsce, noc 20/21 listopada 2022

Mróz w Polsce, prognoza temperatury noc 20/21 listopada 2022

Wiele wskazuje na to, że było to apogeum mrozu w Polsce w czasie tegorocznego listopada. W kolejnych dniach mróz w nocy zelżeje, spodziewamy się również przejściowej adwekcji łagodniejszego powietrza. Temperatura nocami, co najwyżej i tylko miejscami może jeszcze spaść okresami w ostatniej dekadzie listopada do około -12/-6 st. C. Więcej w naszej najnowszej prognozie długoterminowej, która pojawi się już dziś na naszym portalu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!