| |
Zagrożenie!
Temperatura w nocy spadnie do -25 stopni. Silny mróz w Polsce. W tych regionach będzie najzimniej

Temperatura w nocy spadnie do -25 stopni. Silny mróz w Polsce. W tych regionach będzie najzimniej

Przed nami ostatnia noc z silnym mrozem w Polsce w czasie tego ochłodzenia przed nastaniem odwilży. Najnowsza prognoza wskazuje, że temperatura w wielu regionach spadnie do około -25/-10 st. C. Silny mróz spodziewany jest szczególnie w drugiej połowie nocy i nad ranem w poniedziałek 19 grudnia 2022 w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń, zwłaszcza na południu, w centrum, na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Największego mrozu spodziewamy się w Małopolsce oraz miejscami na Podkarpaciu, Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie. 

Siarczysty mróz w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 19 grudnia 2022 o poranku

Temperatura w nocy spadnie do -25 st. C., silny mróz w Polsce, prognoza temperatury 19 grudnia 2022

Przed nastaniem nocy warto sprawdzić aktualne zdjęcie satelitarne na którym widać zasięg przejaśnień i rozpogodzeń, bo to właśnie w tych regionach kraju temperatura w kolejnych godzinach zacznie szybko spadać. Będzie temu sprzyjać silna radiacja w obszarze wyżowym i brak silniejszego wiatru. W takich warunkach cięższe i zimniejsze powietrze osiądzie szczególnie w dolinach, zagłębieniach i lokalnych zastoiskach chłodu.

Prognoza zachmurzenia w Polsce przed nastaniem nocy o godzinie 17:30, 18 grudnia 2022. Dane: Eumetsat

Noc z silnym mrozem w Polsce, temperatura spadnie do -25 st. C., prognoza zachmurzenia 19 grudnia 2022

Na powyższym zdjęciu satelitarnym widać, że zachmurzenie warstwowe puściło na Górnym Śląsku, w Małopolsce i częściowo na Podlasiu oraz na wschodzie i północnym wschodzie Lubelszczyzny. W kolejnych godzinach prawdopodobnie przejaśnienia i rozpogodzenia pojawią się dalej w głąb centrum kraju, a także sięgną Podkarpacia. Właśnie na tym obszarze spadki temperatur będą największe, zwłaszcza od Górnego Śląska przez Małopolskę po Podkarpacie i Lubelszczyznę.

Prognozowany mróz w Polsce o godzinie 01:00, 19 grudnia 2022

Noc z silnym mrozem w Polsce, prognozowana temperatura 19 grudnia 2022

Zdecydowanym liderem z największym mrozem tej nocy w Polsce ma być Małopolska. W tym regionie w kotlinach mróz może być naprawdę spory, miejscami znacznie poniżej -20 st. C. 

Prognozowany mróz w Polsce o godzinie 04:00, 19 grudnia 2022

Noc z silnym mrozem w Polsce, gdzie najniższa temperatura, najnowsza prognoza 19 grudnia 2022

Wszystko ostatecznie będzie zależeć od zasięgu przejaśnień i rozpogodzeń oraz pory ich wystąpienia. Im pojawią się wcześniej i potrwają dłużej, to ryzyko silnego mrozu będzie większe.

Prognozowany mróz w Polsce o godzinie 07:00, 19 grudnia 2022

Silny mróz w Polsce, prognoza temperatury, 19 grudnia 2022 o poranku

Potencjał do wystąpienia silnego dwucyfrowego mrozu szczególnie w centrum, na południu, wschodzie i południowym wschodzie kraju jest duży. Jedynym hamulcem uniemożliwiającym znaczny spadek temperatury może być zachmurzenie warstwowe. Jeśli ustąpi, to mróz szybko zacznie się nasilać. Temperatura na poziomie -25/-10 st. C., również przy uwzględnieniu miejscami wartości przy gruncie, w wielu regionach wydaje się jednak pewna. Po nocy zweryfikujemy zanotowane temperatury. Kolejne noce nie będą już tak mroźne, bo czeka nas stopniowe wkraczanie odwilży z upływem tygodnia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!