| |
Zagrożenie!
Temperatura spadła do -45 stopni. Silny mróz zbliży się do Europy. Śnieg i ochłodzenie dotrze do Polski

Temperatura spadła do -45 stopni. Silny mróz zbliży się do Europy. Śnieg i ochłodzenie dotrze do Polski

Na półkuli północnej Ziemi obserwujemy rozszerzający się zasięg mrozu i powiewu zimy ze śniegiem. Temperatura już spadła do -45 st. C. W drugiej połowie listopada mróz stanie się bardziej powszechnym zjawiskiem również we wschodniej Europie. Ochłodzenie poczujemy także w Polsce, bo temperatury ujemne staną się częstsze w nocy, szczególnie we wschodniej połowie kraju. Pojawi się również możliwość opadów pierwszego śniegu na nizinach. Przejściowy powiew zimy bądź przedzimia będzie jak najbardziej możliwy.

Prognozowany zasięg mrozu na półkuli północnej Ziemi, jaki może wystąpić między 11-21 listopada 2022

Coraz większy obszar zimy na Ziemi, gdzie jest mróz i śnieg w listopadzie 2022

Do końca drugiej dekady listopada zima ze śniegiem i mrozem na półkuli północnej Ziemi obejmie spory obszar, bo zimowa pogoda zagości, od przeważającego obszaru Rosji przez północną Skandynawię po Kanadę i niektóre północne stany USA. Na tym obszarze występowanie mrozu, miejscami z pokrywą śnieżną będzie jak najbardziej możliwe.

Wstępnie prognozowany zasięg pokrywy śnieżnej na Ziemi, do 19 listopada 2022. Model ECMWF / Windy

Gdzie jest śnieg i mróz na Ziemi w listopadzie 2022, kiedy ochłodzi się w Polsce i spadnie śnieg

Jest szansa, że w okolicach 17-18 listopada (+/- 1 dzień) pierwszy śnieg na nizinach popada miejscami również w Polsce. Będziemy to weryfikować w kolejnych prognozach, gdyż wszystko zależy od trajektorii ośrodka niżowego ze strefą frontową oraz położenia wyżu z chłodniejszą masą powietrza. W każdym razie ochłodzenie, jakie ma objąć Polskę około 17-19 listopada z licznymi nocnymi przymrozkami na znacznym obszarze kraju wydaje się dość pewne.

Silny mróz w Rosji. Temperatury minimalne, 11 listopada 2022. Dane: Ogimet

Silny mróz w listopadzie 2022, temperatura spada do -45 st. C.

Biegunem zimna na półkuli północnej Ziemi nadal jest daleka wschodnia Rosja. Temperatura spada tam już do -45/-40 st. C. Najzimniej jest w rejonie słynnej wsi Ojmjakon słynącej z wyjątkowo niskich temperatur. Tendencja spadkowa temperatury nadal będzie się utrzymywać. Największy mróz ma zwykle miejsce pod koniec grudnia lub na początku stycznia. Wówczas mróz w tej części Rosji potrafi osiągnąć -72/-55 st. C. 

Prognozowany zasięg mrozu między Azją i Europą, jaki jest możliwy między 11-21 listopada 2022

Silny mróz i śnieżyce na Ziemi, listopad 2022, gdzie jest najzimniej

Warunki zimowe ze śniegiem i mrozem będą się rozszerzać również w Ameryce Północnej. W ostatnich dniach zima uderzyła szczególnie w Kanadzie. Złe warunki pogodowe związane ze śnieżycami spowodowały zamknięcie kilku autostrad w Manitobie. Władzie prowincji ogłosiły okresowe zamknięcie autostrady numer 1, od Falcon Lake do granicy z Ontario, oraz autostrady numer 12, od Steinbach do granicy z USA. Mróz ze śniegiem z efektu morza w najbliższy weekend oraz w przyszłym tygodniu załamie pogodę szczególnie na południu Ontario. Może spaść nawet 10-20 cm śniegu. Załamanie pogody będzie gwałtowne w tej prowincji, bo jeszcze wczoraj 10.11 notowano tam nawet 17-20 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury w Kanadzie i USA za okres 11-21 listopada 2022

Atak zimy ze śniegiem i mrozem od Rosji przez Kanadę po USA, listopad 2022

W najbliższych 10 dniach wyjątkowo niskie temperatury są prognozowane między południowymi prowincjami Kanady, a północnymi, północno zachodnimi i częściowo środkowymi stanami USA. Temperatura na tym obszarze może być niższa nawet o 4-8 st. C. względem normy klimatycznej dla tej pory roku. Burze śnieżne przeszły w tym tygodniu m.in. w całym stanie Utah, Idaho, zachodniej Montanie, zachodnim Wyoming, a także w pobliżu granicy z Kanadą. Z kolei w Europie bardziej zimowe warunki zaczną się pojawiać na wschodzie kontynentu i ponownie na północy. Część tego ochłodzenia odczujemy również w Polsce.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!