| |
Zagrożenie!
Temperatura spadła do -10 stopni. Jęzor chłodu uderzył w Europie.  Anomalia temperatury szokuje

Temperatura spadła do -10 stopni. Jęzor chłodu uderzył w Europie. Anomalia temperatury szokuje

Tegoroczny wrzesień szczególnie w drugiej połowie jest chłodny nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach Europy. Zimne powietrze arktyczne spłynęło aż nad basem Morza Śródziemnego, gdzie dało impuls do tworzenia się ośrodków niżowych, które w minionych dniach przyniosły ulewy, wichury, burze i śnieżyce w górach w wielu regionach. Obecnie nad Europą rozszerza się zasięg pola wyżowego, a to sprzyja nocnym spadkom temperatury. Miejscami mówimy już o wrześniowym mrozie. Temperatura lokalnie spada do -10 st. C. Ujemna anomalia temperatury szokuje i sięga już daleko na południe kontynentu.

Zimny wrzesień w Europie. Prognozowana anomalia temperatury, 23 września 2022 nad ranem

Wrześniowy mróz w Europie, temperatura spadła do -10 stopni C., mapa temperatury 23 września 2022

Aktualnie anomalia temperatury, od Krajów Bałtyckich przez Ukrainę, Niemcy, Polskę po Włochy, Bałkany i Turcję jest znacznie niższa niż wynika to z normy klimatycznej dla tej pory roku. Największe odchylenie anomalii minimalnej notujemy w rejonie Alp, we Włoszech, na Bałkanach i w Turcji. W tych krajach Europy temperatura miejscami nad ranem jest nawet o 12/7 st. C. poniżej normy. Wyjątkowo zimno jest w krajach alpejskich. Minionej nocy 21/22.09 najniższe temperatury zanotowano na stacjach meteorologicznych w Austrii, Niemczech i Bułgarii, gdzie temperatura spadła poniżej -10/-8 st. C.

Zanotowany mróz w Europie, miniona noc 21/22 września 2022. Dane: Ogimet

Zimny wrzesień w Europie, zanotowany mróz 22 września 2022

-10,2 st. C. zanotowano w Austrii na szczycie Brunnenkogel znajdującym się na wysokości 3440 m n.p.m., gdzie można dojechać kolejką. Podobny mróz zanotowano na Zugspitze - najwyższym szczycie Niemiec wynoszącym 2962 m n.p.m. Silny mróz dotarł również nad Bałkany. W Bułgarii temperatura spadła aż do -8,3 st. C.

Adwekcja i zasięg chłodnego powietrza nad Europą. Prognozowana anomalia temperatury powietrza na wysokości 1,5 km, 23 września 2022

Wrześniowy mróz w Europie, powietrze arktyczne objęło sporą część kontynentu, pojawił się mróz, prognoza anomalii 23 września 2022

Ujemne temperatury pojawiają się nie tylko w górach, ale również na nizinach. Przykładem może być również Polska, gdzie minionej nocy przymrozek przy gruncie zanotowano m.in. w Pile. Temperatura spadła tutaj do -1 st. C., a w Łodzi notowano 0 st. C. Kolejne noce również przyniosą miejscami przymrozki, zwłaszcza na zachodzie, południowym zachodzie i południu Polski.

Arktyczne powietrze spłynęło na południe Europy. Prognozowana trajektoria wsteczna powietrza napływającego do Rzymu, 23 września 2022

Jęzor chłodu uderzył w Europie, powietrze arktyczne spłynęło na południe, prognoza 23 września 2022

W najbliższych dniach nadal utrzyma się ujemna anomalia temperatura szczególnie między Polską i Litwą, a południową Europą, w tym aż po Kretę i Cypr. Średnia dobowa temperatura będzie miejscami o około 8/2 st. C. niższa niż wynika to z normy klimatycznej dla września. Temperatura poniżej normy sięgnie przejściowo również północnej Afryki w Tunezji i Libii. W górach, w tym w Alpach, w Skandynawii i miejscami w Karpatach zalega już dość dużo śniegu. W Tatrach po stronie polskiej i słowackiej w nawianych miejscach jest nawet 50-100 cm śniegu. Na Kasprowym Wierchu w czwartek 22.09 zmierzono oficjalnie 40 cm. 

Prognozowana anomalia temperatury w Europie za okres 22-24 września 2022

Chłodny wrzesień 2022 w Europie, prognozowana anomalia temperatury do 24 września 2022

Na wzrost temperatury powyżej normy musimy nadal poczekać. W przypadku możliwego znacznego ocieplenia będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.  

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!