| |
Zagrożenie!
Te noce będą zimne. Temperatura spadnie do 1-3 stopni. W tych regionach zmarzniemy najbardziej

Te noce będą zimne. Temperatura spadnie do 1-3 stopni. W tych regionach zmarzniemy najbardziej

Zgodnie z prognozami do Polski dotarło silne, ale krótkotrwałe ochłodzenie. Miejscami w ciągu dnia jest chłodniej nawet o 10 st. C. względem poprzednich dni. Czekają nas również miejscami dwie zimne noce między 15-16 września 2023. Temperatura spadnie do około 1-5 st. C. głównie przy gruncie, ale jeszcze na ogół bez ryzyka przymrozków. Będzie to spowodowane nocnymi rozpogodzeniami oraz adwekcją chłodnego powietrza. To w tym miesiącu zdarza się do tej pory nadzwyczaj rzadko.

Zachmurzenie nad Polską przed nastaniem miejscami zimnej nocy o godzinie 18:00, 14 września 2023. Dane: Eumetsat

To będą zimne noce, temperatura spadnie do 2-3 st. C. bez przymrozków między 15-16 września 2023

Tradycyjnie przed nocą przy adwekcji chłodnego powietrza warto spojrzeć na aktualne zdjęcie satelitarne z wielkością zachmurzenia, dodatkowo z funkcją kompozytową wskazującą zasięg osiadania chłodnej masy powietrza. Widać wyraźnie, że od północy w obszarze oddziaływania wyżu za frontem pojawiają się przejaśnienia i rozpogodzenia. Na tym właśnie obszarze, zwłaszcza na północnym wschodzie temperatury będą najniższe.

Prognozowana trajektoria wsteczna masy powietrza napływającej do Polski na przykładzie Warszawy, 15 września 2023

Zimne noce w Polsce bez przymrozków między 15-16 września 2023, w tych regionach będzie najzimniej

Za chłodnym frontem napłynęło do Polski powietrze polarnomorskie z domieszką także arktycznego, zwłaszcza w dolnej warstwie troposfery. Wskazują na to dokładne prognozy trajektorii mas powietrza, które jeszcze kilka dni temu swoje źródła miały nad północnym Atlantykiem, w tym także w rejonie Grenlandii i Islandii.

To będzie zimna noc w Polsce, zwłaszcza na północnym wschodzie. Prognozowana temperatura przy gruncie 15 września 2023 nad ranem

To będą zimne noce w Polsce, temperatura spadnie do 2-3 st. C. ale bez przymrozków między 15-16 września 2023

Najbliższa noc na 15 września, zwłaszcza nad ranem najchłodniej zapowiada się miejscami szczególnie na Podlasiu, Mazurach, a także lokalnie na północy i północnym wschodzie Mazowsza. Temperatura na tym obszarze, zwłaszcza przy gruncie może spaść do około 3-5 st. C.

Zimna noc na południu i północnym wschodzie Polski. Prognozowana temperatura przy gruncie 16 września 2023 nad ranem

Zimna noc w Polsce, prognoza temperatury na 16 września 2023

Kolejna noc również będzie zimna szczególnie na północnym wschodzie między miejscami Mazowszem, Podlasiem, Mazurami, częściowo Lubelszczyzną po rejon Gór Świętokrzyskich i lokalnie Bieszczadów, gdzie temperatura może spaść do około 2-5 st. C. Jeszcze zimniej ma być w rejonie Podhala. Lokalnie temperatura może spaść do około -1/+1 st. C. głównie przy gruncie. Następna noc na 17 września ma być ponownie cieplejsza w całym kraju, co będzie związane z kolejną okresową adwekcją cieplejszego powietrza niosącego podmuch wrześniowego lata z temperaturami maksymalnymi miejscami do około 25-30 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!