| |
Zagrożenie!
Te dane szokują i zaskakują. Maj 2022 w Polsce był najcieplejszy od kilku lat. To nie był miesiąc chłodny

Te dane szokują i zaskakują. Maj 2022 w Polsce był najcieplejszy od kilku lat. To nie był miesiąc chłodny

Za nami maj 2022, który zakończył tegoroczną meteorologiczną wiosnę. Wiele osób uważa, że był to miesiąc chłodny i generalnie było zimno, chociażby na przedłużające się przymrozki. Rzetelne dane pomiarowe wbrew powszechnej opinii mówią jednak co innego. Za nami maj w skali Polski na ogół w normie. Były również regiony wyraźnie cieplejsze ze średnią temperaturą powyżej normy, jak również poniżej. Ostatecznie maj w Polsce zostanie jednak na ogół sklasyfikowany, jako miesiąc w normie klimatycznej, co oznacza również, że był najcieplejszy od kilku lat.

Anomalia temperatury zanotowana w Polsce i Europie w maju 2022 według okresu bazowego 1981-2010

Maj 2022 w Polsce nie był miesiącem chłodnym, dane klimatyczne szokują i zaskakują

Co ciekawe, nawet porównywanie okresu bazowego nie ma większego znaczenia w przypadku klasyfikacji danego miesiąca. Zmianie ulega jedynie średnia temperatura do wyznaczenia normy, a tym samym zakresu anomalii dodatniej, ujemnej lub w normie. Jeśli tegoroczny maj porównany do najnowszego okresu bazowego z lat 1991-2020, to anomalia praktycznie wychodzi taka sama.

Anomalia klimatyczna maja 2022 w Polsce. Dane: IMGW / Wizualizacja Meteomodel

Maj 2022 w Polsce nie był miesiącem chłodnym, anomalia klimatyczna

Wstępne dane mówią, że maj 2022 w Polsce można na ogół uznać, jako miesiąc w normie klimatycznej, gdyż tak wynika z zestawienia oficjalnych temperatur zmierzonych przez IMGW. Mieliśmy również regiony wyraźnie cieplejsze na zachodzie i południowym zachodzie Polski i chłodniejsze na północnym wschodzie. Jeśli rozbijemy te dane na poszczególne regiony, to tylko o dzielnicach północno wschodnich możemy powiedzieć, że maj był chłodny. W skali jednak całego kraju mamy normę klimatyczną, a na południowym zachodzie było cieplej niż wynika z normy klimatycznej. To oznacza, że po uśrednieniu danych możemy uznać, że za nami najcieplejszy maj w Polsce od kilku lat. Ostatnim majem bardzo ciepłym w Polsce z wyraźną dużą dodatnią anomalią klimatyczną w całym kraju był ten z 2018 roku. Później nadszedł okres kilku wyraźnie chłodniejszych.

Chłodny maj 2019 w Polsce

Pogoda w maju w Polsce zaszokowała, maj 2022 najcieplejszy od kilku lat

W 2020 i 2021 roku również maj w Polsce był chłodny. Pierwszy z nich możemy nawet określić, jako bardzo chłodny.

Anomalia klimatyczna maja 2020 w Polsce

Zimne maja w Polsce, porównanie roku 2020 do 2022

Anomalia klimatyczna maja 2021 w Polsce

Dane klimatyczne szokują, porównanie maja 2021 i 2022

Nic więc dziwnego, że po kilku faktycznie chłodnych majach, nawet ten w normie wiele osób uznało za chłodny, mimo, że tak naprawdę był zgodny z tym co mówi wieloletnia norma klimatyczna. Mimo, że w maju w Polsce mogą się zdarzać zarówno pierwsze powiewy lata, jak również ostatnie opady śniegu na nizinach i przymrozki, to nasze ogólne oczekiwania w dobie ocieplającego się klimatu są nastawiane coraz częściej, jakby to miały być zawsze miesiące gorące, czy letnie. Fluktuacje nawet mimo ocieplenia klimatu będą się jednak nadal zdarzać, bo klimat nie ociepla się liniowo i o tym fakcie nie możemy zapominać. Pamiętajmy również, że średnie temperatury maja w Polsce nie są wyjątkowo wysokie. Wahają się, od 11,2 st. C. w Łebie przez 13 st. C. w Mikołajkach, 13,8 st. C. w Łodzi, do 14,4 st. C. w Tarnowie. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!