| |
Zagrożenie!
Tajfun Noru zatopi kilka krajów. Powodzie niosą ogromne zagrożenie. Spadnie ponad 450 litrów wody?

Tajfun Noru zatopi kilka krajów. Powodzie niosą ogromne zagrożenie. Spadnie ponad 450 litrów wody?

Trwa sezon cyklonów tropikalnych, które na Atlantyku mogą się w sprzyjających warunkach przekształcać w huragany, a na Pacyfiku w tajfuny. Najsilniejsze z nich noszą miano supertajfunów, gdy osiągają najwyższą 5 kategorię w skali Saffira-Simpsona. Aktualnie na uwagę zasługuje tajfun Noru. Minął on już Filipiny, gdzie miejscami spowodował powodzie, a obecnie zbliża się od wschodu do Wietnamu i Laosu. Również w tym krajach przyniesie nawalne opady deszczu mogące powodować zalania, podtopienia i powodzie błyskawiczne. Możliwe są również osunięcia ziemi. Najnowsze prognozy opadów deszczu wskazują, że może spaść nawet 450 mm wody.

Położenie tajfunu Noru na zachód od Filipin przed Wietnamem. Foto: NASA, 26 września 2022

Tajfun Noru uderzył w Filipiny i zbliża się do Wietnamu, przynosi powodzie 26-27 września 2022

Tajfun Noru w szczycie rozwoju stał się supertajfunem, gdy w minioną niedzielę 25.09 przed Filipinami średnia prędkość wiatru wzrosła do aż 260 km/h. W porywach wiatr był o kilkadziesiąt km silniejszy. Tuż przed uderzeniem w ląd tego kraju osłabł do 3 kategorii. Generował wtedy średni wiatr z prędkością powyżej 210 km/h. Po przejściu nad Filipinami system cyklonu został osłabiony i obecnie jest tajfunem 1 kategorii ze średnią prędkością wiatru do 150 km/h.

Prognozowana siła i trajektoria tajfunu Noru, 26 września 2022. Dane: CIMSS

Tajfun Noru uderzył w Filipiny, prognoza wiatru i opadów w Wietnamie, wrzesień 2022

Noru przechodząc nad Filipinami zagrażał mieszkańców nie tylko ze strony wiatru, ale również ogromnymi opadami deszczu. Na stacji w zatoce Subic Bay znajdującej się u zachodnich wybrzeży wyspy Luzon w prowincji Zambales spadło w ciągu doby 283,3 mm wody. Takie sumy opadów na Filipinach musiały spowodować ogromne straty i powodzie w kilku północnych prowincjach. Niestety, 5 ratowników zginęło w prowincji Bulacan - poinformowało Radio DZMM. Wiele innych osób było widocznych w wodzie do pasa, a inni na dachach budynków czekali na pomoc. Bilans ofiar może być więc większy.

Tajfun Noru uderzył w Filipiny, 25 września 2022

Miejscami na północy Filipin, zwłaszcza w rejonie Bulacan mówi się o najgorszej powodzi w historii tej prowincji. Woda w budynkach sięgała nawet 2 piętra. Noru to już 11 cyklon tropikalny, który w tym roku uderzył w Filipiny składające się z ponad 7600 wysp. Co roku występuje tutaj średnio 20 cyklonów tropikalnych. Najgorszy był rok 2013, gdy tajfun Haiyan, jeden z najpotężniejszych zarejestrowanych na Ziemi, zabił 6300 osób.

Temperatura wody w basenie zachodniego Pacyfiku, 26 września 2022

Tajfun Noru z Filipin dotrze do Wietnamu, prognoza wiatru, opadów i temperatury wody, wrzesień 2022

Mimo, że tajfun po przejściu nad lądem północnych Filipin osłabł do 1 kategorii, to niebawem ponownie wzmocni się do 2-3 kategorii, gdyż ponownie trafi na bardzo ciepłe wody z temperaturą 30-31 st. C. To będzie nowy zastrzyk energii. Następnie dotrze nad wybrzeże środkowego Wietnamu w rejonie miasta Da Nang, gdzie według obecnych prognoz uderzy z kategorią 2 przechodzącą w 1. Jako tropikalna depresja dotrze również do Laosu.

Prognozowane ulewy związane z tajfunem Noru. Przewidywana suma opadów deszczu do 28 września 2022

Tajfun Noru, prognoza opadów Filipiny, Wietnam i Laos do 28 września 2022

Miejscami między Wietnamem i Laosem w ciągu kilkudziesięciu godzin może spaść ponad 200-450 mm wody. Również w tych krajach może wystąpić gwałtowna powódź. W ten sposób w krótkim czasie wiele milionów osób odczuje skutki tego tajfunu. Z dnia na dzień mogą stracić dorobek życia. Sezon tropikalnych cyklonów nadal trwa i jeszcze wiele może się zdarzyć. Przykładem jest obecnie Floryda w USA, która przygotowuje się na uderzenie huraganu Ian między 28/29 września.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Robert

Jesteśmy obecnie w mieście Da Nang w hotelu oddalonym od plaży 50m. Zaczyna padać coraz mocniej , duża fala na zatoce i silny wiatr, plaży która ma ok. 30 m, praktycznie już nie ma. Na ulicach na co dzień tak bardzo ruchliwych ,sporadycznie ktoś przejeżdża motorkiem. Sklepy i hotele zabezpieczone workami z piaskiem , szyby zabezpieczone drewnianymi płytami. Nie widać paniki, sytuacja wygląda na opanowaną. Wszyscy oczekują nadejścia tajfunu.

27 wrzesień 2022 - 08:11
Odpowiedz