| Szukaj |
Zagrożenie!

Tajfun Noru zatopi kilka krajów. Powodzie niosą ogromne zagrożenie. Spadnie ponad 450 litrów wody?

Trwa sezon cyklonów tropikalnych, które na Atlantyku mogą się w sprzyjających warunkach przekształcać w huragany, a na Pacyfiku w tajfuny. Najsilniejsze z nich noszą miano supertajfunów, gdy osiągają najwyższą 5 kategorię w skali Saffira-Simpsona. Aktualnie na uwagę zasługuje tajfun Noru. Minął on już Filipiny, gdzie miejscami spowodował powodzie, a obecnie zbliża się od wschodu do Wietnamu i Laosu. Również w tym krajach przyniesie nawalne opady deszczu mogące powodować zalania, podtopienia i powodzie błyskawiczne. Możliwe są również osunięcia ziemi. Najnowsze prognozy opadów deszczu wskazują, że może spaść nawet 450 mm wody.

Położenie tajfunu Noru na zachód od Filipin przed Wietnamem. Foto: NASA, 26 września 2022

Tajfun Noru uderzył w Filipiny i zbliża się do Wietnamu, przynosi powodzie 26-27 września 2022

Tajfun Noru w szczycie rozwoju stał się supertajfunem, gdy w minioną niedzielę 25.09 przed Filipinami średnia prędkość wiatru wzrosła do aż 260 km/h. W porywach wiatr był o kilkadziesiąt km silniejszy. Tuż przed uderzeniem w ląd tego kraju osłabł do 3 kategorii. Generował wtedy średni wiatr z prędkością powyżej 210 km/h. Po przejściu nad Filipinami system cyklonu został osłabiony i obecnie jest tajfunem 1 kategorii ze średnią prędkością wiatru do 150 km/h.

Prognozowana siła i trajektoria tajfunu Noru, 26 września 2022. Dane: CIMSS

Tajfun Noru uderzył w Filipiny, prognoza wiatru i opadów w Wietnamie, wrzesień 2022

Noru przechodząc nad Filipinami zagrażał mieszkańców nie tylko ze strony wiatru, ale również ogromnymi opadami deszczu. Na stacji w zatoce Subic Bay znajdującej się u zachodnich wybrzeży wyspy Luzon w prowincji Zambales spadło w ciągu doby 283,3 mm wody. Takie sumy opadów na Filipinach musiały spowodować ogromne straty i powodzie w kilku północnych prowincjach. Niestety, 5 ratowników zginęło w prowincji Bulacan - poinformowało Radio DZMM. Wiele innych osób było widocznych w wodzie do pasa, a inni na dachach budynków czekali na pomoc. Bilans ofiar może być więc większy.

Tajfun Noru uderzył w Filipiny. Nagrania, 25 września 2022

Miejscami na północy Filipin, zwłaszcza w rejonie Bulacan mówi się o najgorszej powodzi w historii tej prowincji. Woda w budynkach sięgała nawet 2 piętra. Noru to już 11 cyklon tropikalny, który w tym roku uderzył w Filipiny składające się z ponad 7600 wysp. Co roku występuje tutaj średnio 20 cyklonów tropikalnych. Najgorszy był rok 2013, gdy tajfun Haiyan, jeden z najpotężniejszych zarejestrowanych na Ziemi, zabił 6300 osób.

Temperatura wody w basenie zachodniego Pacyfiku, 26 września 2022

Tajfun Noru z Filipin dotrze do Wietnamu, prognoza wiatru, opadów i temperatury wody, wrzesień 2022

Mimo, że tajfun po przejściu nad lądem północnych Filipin osłabł do 1 kategorii, to niebawem ponownie wzmocni się do 2-3 kategorii, gdyż ponownie trafi na bardzo ciepłe wody z temperaturą 30-31 st. C. To będzie nowy zastrzyk energii. Następnie dotrze nad wybrzeże środkowego Wietnamu w rejonie miasta Da Nang, gdzie według obecnych prognoz uderzy z kategorią 2 przechodzącą w 1. Jako tropikalna depresja dotrze również do Laosu.

Prognozowane ulewy związane z tajfunem Noru. Przewidywana suma opadów deszczu do 28 września 2022

Tajfun Noru, prognoza opadów Filipiny, Wietnam i Laos do 28 września 2022

Miejscami między Wietnamem i Laosem w ciągu kilkudziesięciu godzin może spaść ponad 200-450 mm wody. Również w tych krajach może wystąpić gwałtowna powódź. W ten sposób w krótkim czasie wiele milionów osób odczuje skutki tego tajfunu. Z dnia na dzień mogą stracić dorobek życia. Sezon tropikalnych cyklonów nadal trwa i jeszcze wiele może się zdarzyć. Przykładem jest obecnie Floryda w USA, która przygotowuje się na uderzenie huraganu Ian między 28/29 września.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Robert

Jesteśmy obecnie w mieście Da Nang w hotelu oddalonym od plaży 50m. Zaczyna padać coraz mocniej , duża fala na zatoce i silny wiatr, plaży która ma ok. 30 m, praktycznie już nie ma. Na ulicach na co dzień tak bardzo ruchliwych ,sporadycznie ktoś przejeżdża motorkiem. Sklepy i hotele zabezpieczone workami z piaskiem , szyby zabezpieczone drewnianymi płytami. Nie widać paniki, sytuacja wygląda na opanowaną. Wszyscy oczekują nadejścia tajfunu.

27 wrzesień 2022 - 08:11
Odpowiedz
Wyślij komentarz