| |
Zagrożenie!
Litwa kupi 4 mln tabletek jodu na wypadek katastrofy białoruskiej elektrowni jądrowej

Litwa kupi 4 mln tabletek jodu na wypadek katastrofy białoruskiej elektrowni jądrowej

W Ostrowcu na Białorusi około 50 km od Wilna, planowane jest uruchomienie w styczniu 2020 roku elektrowni jądrowej. Od początku przeciwna jej budowie była Litwa, która obawia się o swoje bezpieczeństwo. Rosjanie zapewnili jednak Litwinów, że budowana przez nich elektrownia będzie bezpieczna, gdyż wzmocniono podwójnie obudowę reaktora do grubości 2m.

Budowana elektrownia jądrowa w Ostrowcu na Białorusi. Foto: belaes.by

Elektrownia jądrowa atomowa Ostrowiec Białoruś

Mimo tych zapewnień, rząd Litwy zdecydował o zakupie 4 mln tabletek jodu. Mają one być wykorzystane w przypadku potencjalnej katastrofy jądrowej białoruskiej siłowni atomowej. W tym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na sprzedaż tabletek.

Z informacji podanej przez litewski resort zdrowia wynika, że po tym, jak procedury związane z zakupem zostaną zakończone, będzie wiadomo, kiedy tabletki trafią do mieszkańców. W przypadku katastrofy jądrowej tabletki mogą pomóc uchronić organizm przed radioaktywnym jodem. Gromadzi się on w tarczycy i może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka tego organu. Ministerstwo zdrowia zapowiada, że tabletki trafią na Litwę, zanim elektrownia w Ostrowcu zacznie działać.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!