Szybkie oberwanie chmury zaleje miasta. Spadnie 400 litrów wody. Powodzie błyskawiczne są pewne
Początek grudnia w rejonie Polski przyniesie blokadę cyklonalną związaną z wyżem, dlatego sytuacja pogodowa w naszym kraju będzie względnie stabilna. Z niepokojem spoglądamy jednak na inne regiony Europy, gdzie pojawią się ogromne ulewy z oberwaniem chmury. Miejscami według najnowszych prognoz może spaść aż 400 litrów wody na m2 ziemi. Powódź błyskawiczna na południu w wielu regionach nagle zaleje miasta.
Prognozowany zasięg ulewy w Europie, 1 grudnia 2024
Niż, który w ostatnich dniach przyniósł w Polsce deszcz i miejscami śnieżyce na południu kraju, odsunął się na południowy wschód Europy, ale na jego froncie po napłynięciu chłodnego powietrza nad basenem Morza Śródziemnego powstały niże wtórne, które wygenerują bardzo intensywne opady deszczu. Na mapie synoptycznej Europy nadano im lokalne imię Bora. To właśnie te niepozorne ośrodki niżowe przyniosą ulewy z oberwaniem chmury i burzami. W ich rejonie opady będą największe.
Prognozowany zasięg ulewy w rejonie południowej Europy, 5 grudnia 2024
Na aktualnych danych radarowych już możemy dostrzec pierwszy z niżów, który pojawił się szczególnie w rejonie Grecji, gdzie największe opady przyniesie do 1 grudnia. Zasięg jego opadów jest znaczny, ale uśrednione prognozy z kilku modeli pogodowych wskazują, że najwięcej deszczu spadnie na obszarze, od wschodniej i północno wschodniej Grecji po pogranicze z Macedonią i południowo zachodnią Bułgarią. Duże sumy opadów mogą również wystąpić na południowo zachodnich krańcach tureckiego wybrzeża oraz lokalnie na południu Włoch. Największe zagrożenie powodziami błyskawicznymi dotyczy jednak szczególnie obszaru Grecji i to w wielu regionach. Nagłe ulewy i coraz częstsze powodzie błyskawiczne możemy jednoznacznie przypisać zmianom klimatu, gdyż niże będą czerpać zasoby wilgoci z ciepłej wody morskiej, która na tym obszarze Europy mimo już zbliżającej się zimy jest nadal o 3-6 st. C. powyżej normy. W takich warunkach w zjawisku cyklogenezy znacznie więcej unosi się do atmosfery pary wodnej.
Prognozowane ulewy z sumami opadów na południu Europy według modelu ICON do 5 grudnia 2024
Druga fala ulewy przez omawiany obszar Europy ma przejść około 4-5 grudnia. Ogromne wrażenie robią prognozowane sumy opadów, które tylko nieznacznie się różnią. Niemiecki model ICON sięgający z prognozą do 5 grudnia wskazuje na sumy opadów miejscami mogące osiągnąć do około 70-380 litrów wody na m2 ziemi, z których większość spadnie w zaledwie kilka godzin. Wszystko przez możliwe zjawisko przechodzenia kilku burz przez ten sam obszar. Jeszcze większe sumy opadów przewiduje model dużej rozdzielczości ECMWF HD, miejscami do 100-497 litrów wody na m2 ziemi, co również nie można wykluczyć ze względu na specyfikę opadów pochodzenia burzowego.
Sprawdź: Głęboki cyklon przyniesie wichury. Wiatr przekroczy 140 km/h. Nadciągnie prąd strumieniowy
Prognozowane ulewy z sumami opadów na południu Europy według modelu ECMWF do 6 grudnia 2024
Sytuacja jest więc potencjalnie niebezpieczna i zapewne nie uda się uniknąć powodzi błyskawicznych. Ulewy dość szybko zaleją drogi, a nawet domy szczególnie w rejonie miast, gdzie możliwości szybkiego odprowadzenia wody w zurbanizowanych rejonach są bardzo ograniczone. Niektóre szczególnie mniejsze rzeki i potoki mogą wylać. Jeśli macie w planach w najbliższych dniach przejazd samochodem przez rejon szczególnie Grecji, to warto rozważyć alternatywne drogi aby nie trafić na nieprzejezdne odcinki z powodziami błyskawicznymi. Niestety, wiele wskazuje, że ulewy dotkną miejscami regiony Grecji, które ucierpiały w wyniku powodzi w ciągu ostatniego roku.
Zobacz: Zimowa pogoda na grudzień załamie Polaków. Fale mrozu z zaspami? Prognozy rozwiewają wątpliwości
Źródło: DobraPogoda24.pl