| |
Zagrożenie!
Szokujące zmiany na wybrzeżu Bałtyku. Morze zabrało blisko 100 metrów polskiego lądu w 50 lat

Szokujące zmiany na wybrzeżu Bałtyku. Morze zabrało blisko 100 metrów polskiego lądu w 50 lat

Szokujące dane z polskiego wybrzeża opublikowali naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego. Dane jednoznacznie wskazują, że morze miejscami w ciągu 50 lat zabrało blisko 100m polskiego lądu. Zmiany klimatyczne wywołane ociepleniem klimatu powodują m.in. podnoszenie się poziomu morza, a co za tym idzie rośnie ryzyko wdzierania się morza w ląd szczególnie w czasie sztormu, gdy fala sztormowa jest stopniowo większa. Oczywiście na całej linii brzegowej Bałtyku proces ten nie jest taki sam. Miejscami linia brzegowa wchodzi w morze, a w innych miejscach morze zabiera ląd, w zależności od procesu erozji i akumulacji osadów. Nie bez znaczenia jest również zabezpieczenie linii brzegowej. Zmiany najlepiej widać na zdjęciach lotniczych.

Porównanie linii brzegowej w rejonie Jastrzębiej Góry od roku 1919, do 2010

Szokujące zdjęcia. Morze zabrało 100 m polskiego lądu - wybrzeża w 50 lat. Dane naukowe

Szokującą zmianę linii brzegowej widać w Jastrzębiej Górze w województwie pomorskim. Jeśli porównamy zdjęcia z lat 1958 i 2010, to widać, że morze w ciągu 50 lat zabrało blisko 100m lądu. Jeszcze gorzej to wygląda, gdy porównany dane do roku 1919. W tym przypadku morze zabrało w tym miejscu prawie 200m lądu!

Stopniowy wzrost poziomu morza nie zawsze przekłada się na bezpośrednie zalanie lądu. W pewnej odległości od linii brzegowej na terenach zalewowych woda pojawia się w wyniku podnoszenia poziomu wód gruntowych, co jest konsekwencją właśnie podnoszącego się poziomu morza. Naukowcy z PIG-PIB przekonują, że na polskim wybrzeżu mamy również miejsca, gdzie akumulacja osadów powoduje, że ląd może się powiększać w tempie ponad 1m na rok! Krótko mówiąc - działalność Bałtyku w kształtowaniu linii brzegowej zabiera, ale również oddaje ląd.

Wzrost poziomu morza związany ze zmianami klimatycznymi nie wszędzie na wybrzeżu Bałtyku będzie stanowić takie samo zagrożenie. Przykładem jest Skandynawia, gdzie zachodzą ruchy wypiętrzające ląd w wyniku odciążenia lądolodem o grubości ponad 3 km. Zupełnie inaczej to wygląda w centrum i na południu Bałtyku, gdzie poziom lądu będzie coraz niższy. Więcej w prognozie poziomu Morza Bałtyckiego do roku 2100.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Roman

Faktycznie szokująca zmiana. Czy w tym rejonie nie da się nic zrobić, aby zabezpieczyć ląd?

15 grudzień 2021 - 11:17
Odpowiedz