| |
Zagrożenie!
Szokująca pogoda na święta. Śnieżyca i mróz w Boże Narodzenie 2021 w Polsce. Mapy temperatury zaskakują

Szokująca pogoda na święta. Śnieżyca i mróz w Boże Narodzenie 2021 w Polsce. Mapy temperatury zaskakują

Analizujemy najnowsze prognozy na święta Bożego Narodzenia 2021. Trend powrotu mrozu, opadów śniegu i miejscami przechodzącej śnieżycy jest nadal kontynuowany w prognozach długoterminowych. Aktualne wyliczenia są jeszcze bardziej korzystne dla zimowych warunków pogodowych. Silny mróz w nocy, na przeważającym obszarze kraju całodobowy mróz oraz możliwe miejscami opady śniegu w czasie Wigilii i pozostałych dni świąt Bożego Narodzenia zaczyna być coraz bardziej prawdopodobnym scenariuszem. Zmiany w tym kierunku nad Europą już zaczynamy obserwować w przemianie układu barycznego. Jeśli nic się nie zmieni, to wreszcie święta w Polsce po wielu latach przerwy upłyną nam pod znakiem zimowych warunków pogodowych, szczególnie na wschodzie i południu kraju.

Szokująca pogoda na święta Bożego Narodzenia. Wstępnie prognozowana anomalia temperatury, Wigilia, 24 grudnia 2021

Szokująca najnowsza pogoda na Boże Narodzenie 2021. Będzie śnieg i mróz w Wigilię, 24 grudnia 2021

Mróz i śnieg do Polski w okresie świąt zapewni blokada cyrkulacji strefowej

Trwająca aktualnie przebudowa pola barycznego nad Europą zaczyna sygnalizować czekające nas zmiany pogodowe w kierunku powrotu warunków zimowych, zwłaszcza w 3 dekadzie grudnia. Nad Europą obserwujemy obecnie rozwój wyżu, tzw. antycyklonu. Jego obszar będzie się rozciągał od Atlantyku przez zachodnią Europą po Bałkany. W ten sposób dojdzie do zablokowania Atlantyku i cyrkulacji strefowej. Obszar wyżowy w kolejnych dniach rozciągnie się od północnego Atlantyku po południową Europą i nawet północną Afrykę.

Prognozowany układ baryczny nad Europą, 22 grudnia 2021

Najnowsza pogoda na Boże Narodzenie i Wigilię 2021 w Polsce. Szokująca prognoza, możliwy śnieg, mróz i śnieżyce

Prognozowany wyż z centrum przejściowo nad rejonem Wysp Brytyjskich całkowicie zablokuje wpływ Atlantyku na warunki pogodowe w Polsce. W ten sposób do środkowej i wschodniej Europy z północy zacznie być zaciągana coraz chłodniejsza masa powietrza. Przełom w kierunku napływu jeszcze chłodniejszej masy powietrza z Arktyki i dalekiej Rosji nastąpi wraz z pojawieniem się niżu nad Rosją.

Prognozowane położenie wyżu nad północnym Atlantykiem i obszaru niżowego nad wschodnią Europą, 23 grudnia 2021

Prognoza na święta Bożego Narodzenia i Wigilię 2021. Czy będzie zima ze śniegiem i mrozem, mapy temperatury

Niż schodząc na południe w kierunku wschodniej Europy zacznie sprowadzać główną falę arktycznego powietrza. Trend ochłodzenia i powrotu warunków zimowych jest również sygnalizowany przez obecną prognozę wiązek indeksu NAO - Oscylacji Północno Atlantyckiej. Widać, że po 16 grudnia indeks w kolejnych dniach ponownie przejdzie na wartości ujemne. W przypadku Polski często w okresie zimowym przekłada to się na możliwość wystąpienia niskich temperatur, a także opadów śniegu.

Prognozowany indeks NAO na Atlantyku, grudzień 2021

Pogoda na święta Bożego Narodzenia 2021. Mamy najnowszą prognozę dla Polski

Aktualnie najsilniejszy mróz jest prognozowany właśnie od około 23-24 grudnia, czyli w sam raz na Wigilię i święta Bożego Narodzenia. Potwierdzają to najnowsze wyliczenia wiązek prognoz modelu Ensemble. Przykładowo dane poniżej dla Suwałk jednoznacznie wskazują napływ zimnego powietrza i znaczne ujemne odchylenie anomalii temperatury.

Prognozowana temperatura powietrza napływającego na wysokości 1,5 km dla Suwałk, od 13, do 29 grudnia 2021

Najnowsze mapy temperatury i prognozy na święta Bożego Narodzenia i Wigilię 2021 w Polsce

Wyraźnie widać, że w 3 dekadzie grudnia napłynie zdecydowanie zimniejsze powietrze. Średnią temperaturę z wielu wiązek przedstawia czarna linia, a normę wieloletnią dla danego okresu przedstawia czerwona linia.

Pogoda na święta Bożego Narodzenia 2021. Prognoza temperatury na biegunie zimna w Suwałkach, do 29 grudnia 2021

Prognoza temperatury i opadów śniegu na święta Bożego Narodzenia 2021. Czy będzie śnieżyca w Polsce

Przedstawiona prognoza jest wstępna i jeszcze ulegnie korektom pod względem ostatecznej temperatury w danym dniu i konkretnym regionie Polski, ale trend wydaje się coraz bardziej pewny. Prognoza jest więc szokująca, bo wreszcie po wielu latach święta Bożego Narodzenia w Polsce mogą być mroźne i miejscami białe, zwłaszcza na wschodzie i południu kraju. Sytuację nadal będziemy monitorować i potwierdzać w kolejnych prognozach najszybciej jak to będzie możliwe.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Monia

Jeśli te prognozy na święta się utrzymają, to będzie wspaniale. Wreszcie zima, a nie wietrzna jesień.

13 grudzień 2021 - 12:42
Odpowiedz
Wronek

Jednak wolę dwukrotnie niższe rachunki za ogrzewanie.

13 grudzień 2021 - 17:32
Odpowiedz