| |
Zagrożenie!
Orionidy: szczyt meteorów w nocy z poniedziałku na wtorek 21/22.10

Orionidy: szczyt meteorów w nocy z poniedziałku na wtorek 21/22.10

Nie lata atrakcja czeka miłośników astronomii. W nocy z poniedziałku na wtorek 21/22.10 nastąpi szczyt roju meteorów tzw. Orionidów. Ziemia będzie się wtedy znajdować w śladach pozostawionych przez Kometę Halleya, która co około 75 lat okrąża Słońce.

Szczyt Orionidów zdarza się dwa razy w roku, pierwszy w maju, a następny w październiku. Gdy do atmosfery ziemskiej wpadną cząsteczki pozostawione przez kometę, powstaje wtedy wiele jasnych smug światła na nocnym niebie. Jest to zjawisko znane jako „deszcz meteorów”.

Najlepszym punktem do obserwacji meteorów, będzie miejsce bez sztucznego światła i wysokiej zabudowy, skierowane nad wschodni i południowo wschodni horyzont. Na poniższej grafice jest zaznaczony rejon nieba z którego będą wlatywać Orionidy.

Położenie roju Orionidów względem położenia powierzchni Ziemi, w nocy 21/22.10 o godz. 01:00. Grafika: Stellarium

Rój meteorów Orionidy szczyt kiedy i jak oglądać

Druga faza deszczu Orionidów, ma miejsce od 2 października do 7 listopada. Zazwyczaj możemy dostrzec zaledwie kilku meteorów w ciągu nocy, ale w szczycie z 21/22 października na nocnym niebie może się pojawić nawet 15-30 meteorów na godzinę.

Najwyższym Orionidem zaobserwowanym w całej historii badań nad tymi zjawiskami jest bolid PF191012 Myszyniec o jasności -14.7 mag, który zaczął świecić na wysokości 168 km. Został on zaobserwowany przez Polską Sieć Bolidową w nocy z 18 na 19 października 2012 roku.

Prognozy zachmurzenia na noc z poniedziałku na wtorek są na przeważającym obszarze kraju korzystne. Małe i umiarkowane zachmurzenie jest spodziewane w całej południowej połowie Polski, z wyjątkiem lokalnie miejsc, gdzie rozwiną się mgły. Trudniejsze warunki do obserwacji Orionidów są spodziewane w rejonach północnych kraju. Tutaj, będzie przeważać duże zachmurzenie, ale niewykluczone, że miejscami zdoła się okresowo przejaśnić. 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!