| |
Zagrożenie!
Szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie miał się zakończyć, ale trwa dłużej, bo nie osiągnięto porozumienia

Szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie miał się zakończyć, ale trwa dłużej, bo nie osiągnięto porozumienia

Na wczoraj 13.12 było planowane zakończenie szczytu klimatycznego COP25 w Madrycie, gdzie delegacje z blisko 200 państw nadal nie osiągnęły porozumienia. Z tego powodu szczyt trwa dłużej. Punkty sporne to oczywiście system handlu emisjami i finansowanie działań mających ograniczyć zmiany klimatyczne. Na sesji plenarnej prezydent COP25, chilijska minister środowiska Carolina Schmidt wezwała delegatów rządowych do pracy nad nierozwiązanymi kwestiami. Powiedziała, że oczy całego świata są skierowane na delegatów w Madrycie. -"To nasza odpowiedzialność, żeby dojść do tego porozumienia"- podkreśliła prezydent COP25.

Szczyt klimatyczny w Madrycie COP25

Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle uda się zakończyć negocjacje. Wiadomo jedynie, że delegacje zostają na terenie IFEMA, czyli obiektu, w którym prowadzone są negocjacje, tak długo, jak będzie trzeba. Głównym punktem spornym pozostaje finansowanie adaptacji do zmian klimatycznych.

Część obserwatorów zauważyła, że ze szczytu wyjechała młoda aktywistka Greta Thunberg, a to może oznaczać, że na szczycie CO25 nie uda się osiągnąć porozumienia. To już kolejna konferencja klimatyczna ONZ, która się przedłuża. W zeszłym roku COP24 w Katowicach również nie zakończył się w zaplanowanym terminie. Uzgodniono wtedy wiele wytycznych, dzięki którym porozumienie paryskie z 2015 będzie mogło funkcjonować w praktyce. Do ustalenia pozostał tylko jeden punkt - system handlu emisjami - który właśnie omawiają delegaci w Madrycie.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!