| |
Zagrożenie!
W Katowicach rozpoczął się szczyt klimatyczny COP24. Czy zapadną na nim kluczowe decyzje dla przyszłości kolejnych pokoleń?

W Katowicach rozpoczął się szczyt klimatyczny COP24. Czy zapadną na nim kluczowe decyzje dla przyszłości kolejnych pokoleń?

Dziś 02.12 w Katowicach rozpoczyna się szczyt klimatyczny ONZ - COP24. W stolicy Górnego Śląska ma się pojawić około 30 tysięcy osób, w tym głowy państw, szefowie rządów i resortów odpowiedzialnych za kwestie środowiska i klimatu, a także przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych.

Na 24 sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, mają zostać zawarte wytyczne w sprawie wdrażania Porozumienia Paryskiego z 2015 roku. Podczas pierwszego dnia szczytu wiceminister środowiska Michał Kurtyka obejmie funkcję Prezydenta COP24. Przejmie prezydencję w imieniu Polski od Fidżi, bowiem na pierwszej sesji plenarnej ustala się kwestie administracyjne i agendę.

W kolejnych dniach negocjacje będę się odbywały w kilku salach plenarnych z udziałem dużych grup, które będą omawiały ponad 20 tematów, w tym kluczową redukcję emisji gazów cieplarnianych, a także finanse i metody liczenia pochłaniania. W każdej grupie będą uzgadniane zapisy konkretyzujące te zagadnienia.

Polski szef resortu środowiska liczy na to, że na końcu konferencji z tych uzgodnionych tematów powstanie pełen dokument, który będzie "podręcznikiem wdrażającym Porozumienie Paryskie już bardzo konkretnie".

Minimalny zasięg lodu morskiego w Arktyce w 2016 roku. Dane: NASA

Minimalny zasięg lodu morskiego

Oficjalne otwarcie konferencji klimatycznej, z udziałem między innymi prezydenta Andrzeja Dudy i przedstawicieli polskiego rządu nastąpi w poniedziałek 03.12. Tego samego dnia w Szczycie Liderów weźmie udział kilkadziesiąt głów państw i szefów rządów z całego świata. Podczas tej sesji plenarnej delegacje państw wygłoszą swoje stanowiska.

Z najnowszych informacji podanych przez wiceministra spraw zagranicznych - Bartosza Cichockiego - wynika, że na szczyt nie przyjadą najwięksi światowi przywódcy, w tym Władimir Putin, Donald Trump, Emmanuel Macron i Angela Merkel. Czy to oznacza, że w Katowicach nie uda się osiągnąć zamierzonego celu? Dowiemy się niebawem.

Przypomnijmy, na konferencji klimatycznej w Paryżu w 2015 roku prawie 200 krajów przyjęło pierwsze w historii powszechne, prawnie wiążące światowe porozumienie w dziedzinie klimatu. Państwa zapowiedziały, że dołożą wszelkich starań, aby utrzymać światowe ocieplenie na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!