| |
Zagrożenie!
Październik to dobry miesiąc na szczepienie przeciwko grypie

Październik to dobry miesiąc na szczepienie przeciwko grypie

Szczyt sezonu zachorowań na grypę przypada w Polsce zwykle między styczniem, a marcem. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w pierwszych dwóch tygodniach października zarejestrowano już 115 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

Szczepienia grypa sezon zalecenia darmowe

Eksperci zachęcają do szczepień przeciwko grypie. Krajowy konsultant do spraw epidemiologii doktor Iwona Paradowska - Stankiewicz powiedziała na antenie Polskiego Radia, że z powodu powikłań pogrypowych do szpitali trafiło prawie 200 osób, głównie z powodu dolegliwości ze strony układu oddechowego. Ciepła aura, wysokie, jak na tę porę roku temperatury, to dobry moment, żeby zaszczepić się przeciwko grypie.

Według WHO nie ma terminów co do szczepień, ale osoby z grup podwyższonego ryzyka powinny się zaszczepić na początku sezonu, kiedy tylko w aptekach pojawią się szczepionki. Można jednak to zrobić nawet w szczycie zachorowań. Szczepić powinny się przede wszystkim osoby z grup ryzyka: małe dzieci, osoby z przewlekłymi chorobami oddechowymi, problemami kardiologicznymi, po przeszczepach oraz kobiety w ciąży.

W wielu miastach seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień. Do takich miast zalicza się m.in. Jasło i Rzeszów. W ubiegłym roku przeciwko grypie zaszczepiło się zaledwie 4 procent Polaków.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!