| |
Zagrożenie!
Obawy przez kumulacją zakażeń wywołanych wirusami grypy i SARS-CoV-2. Na rynek trafi ponad 1 mln 800 tys. szczepionek przeciwko grypie

Obawy przez kumulacją zakażeń wywołanych wirusami grypy i SARS-CoV-2. Na rynek trafi ponad 1 mln 800 tys. szczepionek przeciwko grypie

Przed nami sezon grypy, który tym razem budzi większy niepokój, bo będzie połączony z pandemią koronawirusa COVID-19. Pierwsze partie szczepionek na grypę już pojawiły się w aptekach, ale w większości zostały szybko wykupione. Zainteresowanie szczepieniami w tym roku jest większe niż w poprzednich latach, gdy na grypę szczepiło się tylko kilka procent społeczeństwa.

-”Ponad milion 800 tysięcy szczepionek przeciwko grypie trafi w tym roku na polski rynek”- zapowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Wiceminister dodał, że główne dostawy będą realizowane na przełomie września i października. Łącznie to milion 800 tysięcy szczepionek. Resort negocjuje też dodatkowe dostawy z koncernami farmaceutycznymi. -"Szacujemy, że około 200 tysięcy na pewno uda nam się dokupić, ale trafią do aptek w grudniu"- powiedział wiceminister.

Na polski rynek trafi ponad 1 mln 800 tys. szczepionek na grypę

Szczepienia na grypę, na polski rynek trafią szczepionki przeciwko grypie, obawy przed COVID-19

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas powiedział, że w tym roku sezon grypowy zbiega się z pandemią koronawirusa. Eksperci obawiają kumulacji zakażeń wywołanych wirusami grypy i SARS-CoV-2. W pierwszej kolejności powinny zaszczepić się osoby w grup podwyższonego ryzyka - dodał szef GIS-u.

Liczba zgonów na 1 mln mieszkańców spowodowana koronawirusem COVID-19

Bezpłatne szczepionki przeciwko grypie

Ministerstwo zdrowia rozszerzyło od września listę osób uprawnionych o refundacji szczepionek przeciwko grypie. Szczepienia te będą dostępne bezpłatnie dla seniorów powyżej 75. roku życia. Z 50-procentową zniżką szczepionki mogą kupić osoby powyżej 65. roku życia oraz osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, między innymi: po transplantacji narządów, z chorobami układu krążenia, oddechowego, cukrzycą, kobiety w ciąży oraz dzieci od 2 do 5 lat, które będą miały refundowaną szczepionkę donosową.

DobraPogoda24, GIS, MZ


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!