Obawy przez kumulacją zakażeń wywołanych wirusami grypy i SARS-CoV-2. Na rynek trafi ponad 1 mln 800 tys. szczepionek przeciwko grypie
Przed nami sezon grypy, który tym razem budzi większy niepokój, bo będzie połączony z pandemią koronawirusa COVID-19. Pierwsze partie szczepionek na grypę już pojawiły się w aptekach, ale w większości zostały szybko wykupione. Zainteresowanie szczepieniami w tym roku jest większe niż w poprzednich latach, gdy na grypę szczepiło się tylko kilka procent społeczeństwa.
-”Ponad milion 800 tysięcy szczepionek przeciwko grypie trafi w tym roku na polski rynek”- zapowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Wiceminister dodał, że główne dostawy będą realizowane na przełomie września i października. Łącznie to milion 800 tysięcy szczepionek. Resort negocjuje też dodatkowe dostawy z koncernami farmaceutycznymi. -"Szacujemy, że około 200 tysięcy na pewno uda nam się dokupić, ale trafią do aptek w grudniu"- powiedział wiceminister.
Na polski rynek trafi ponad 1 mln 800 tys. szczepionek na grypę
Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas powiedział, że w tym roku sezon grypowy zbiega się z pandemią koronawirusa. Eksperci obawiają kumulacji zakażeń wywołanych wirusami grypy i SARS-CoV-2. W pierwszej kolejności powinny zaszczepić się osoby w grup podwyższonego ryzyka - dodał szef GIS-u.
Liczba zgonów na 1 mln mieszkańców spowodowana koronawirusem COVID-19
📊 #Koronawirus w Europie. Liczba zgonów na 1 mln mieszkańców spowodowana koronawirusem. pic.twitter.com/4Dcc5Hb6uo
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 8, 2020
Bezpłatne szczepionki przeciwko grypie
Ministerstwo zdrowia rozszerzyło od września listę osób uprawnionych o refundacji szczepionek przeciwko grypie. Szczepienia te będą dostępne bezpłatnie dla seniorów powyżej 75. roku życia. Z 50-procentową zniżką szczepionki mogą kupić osoby powyżej 65. roku życia oraz osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, między innymi: po transplantacji narządów, z chorobami układu krążenia, oddechowego, cukrzycą, kobiety w ciąży oraz dzieci od 2 do 5 lat, które będą miały refundowaną szczepionkę donosową.
DobraPogoda24, GIS, MZ