| |
Zagrożenie!
Szczepionka na koronawirusa SarsCov2 - Covid-19 trafi do Polski. Na rynku w 2021 roku pojawi się około 20 mln szczepionek

Szczepionka na koronawirusa SarsCov2 - Covid-19 trafi do Polski. Na rynku w 2021 roku pojawi się około 20 mln szczepionek

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa COVID-19 w Polsce jest dramatyczna. Codziennie słyszymy o kolejnych zgonach ludzi w różnym wieku. Zanotowano rekordową liczbę zgonów w Polsce w ciągu jednego tygodnia na przestrzeni ostatnich co najmniej 20 lat! Cała nadzieja w szczepionce, która w przyszłym roku trafi do Polski. Komisja Europejska podpisała wczoraj 10.11 umowę na dostawy do 300 milionów dawek szczepionki na koronawirusa, która opracowywana jest przez amerykański Pfizer i niemiecki BioNTech. Skuteczność ich wspólnego projektu jest oceniana na ponad 90%. Dostęp do szczepionek będzie miała także Polska jako jeden z unijnych krajów, które uczestniczą we wspólnych zakupach.

Szczepionka na koronawirusa SarsCov2 - Covid-19 w Polsce

Szczepionka na koronawirusa Covid-19, SarsCov2 w Polsce, kiedy będzie

W imieniu państw członkowskich z firmami farmaceutycznymi negocjuje właśnie Komisja Europejska. Najpierw Unia ma otrzymać 200 milionów dawek, później kolejnych 100 milionów. "Państwa członkowskie dostaną szczepionki w tym samym czasie i pod tymi samymi warunkami, a brana będzie pod uwagę ich wielkość populacji" - podkreślała niedawno przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Komisja rozmawia teraz z państwami członkowskimi o strategii szczepień.

Dramatyczny wzrost liczby zgonów w ciągu tygodnia w Polsce

Tymczasem w Polsce, jak informował premier Mateusz Morawiecki, rozpoczęły się prace nad logistyką i planem dystrybucji szczepionek. "Zarządziłem przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia. Chcemy mieć co najmniej 20 milionów szczepionek" - powiedział szef polskiego rządu.

Grupami priorytetowymi dobrowolnych szczepień mają być seniorzy i służby medyczne, a także mundurowe, które pomagają w walce z pandemią. Umowa KE będzie czwartym kontraktem, który Komisja Europejska podpisuje z koncernem farmaceutycznym. Ale, jak przyznała przewodnicząca Komisji - preparat przygotowany przez amerykańsko-niemiecki koncern jest jak dotąd najbardziej obiecujący. Dotychczasowe umowy Komisja podpisała z producentami - Johnson & Johnson, AstraZeneca oraz z Sanofi-GSK.

DobraPogoda24, KE


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!