| |
Zagrożenie!
Szarańcza atakuje Rosję. Owady zniszczyły tysiące hektarów pól. Rolnicy chwytają się za głowy

Szarańcza atakuje Rosję. Owady zniszczyły tysiące hektarów pól. Rolnicy chwytają się za głowy

W tym roku Rosję nie oszczędzają żywioły. Do częstych pożarów lasów i nieużytków doszły także powodzie na Dalekim Wschodzie, a teraz również roje szarańczy atakują tysiące hektarów pól uprawnych w Rosji. Rolnicy załamują ręce i łapią się za głowy. Azjatycka szarańcza opanowała szczególnie Kraj Krasnodarski. Owady atakują coraz większy obszar Rosji. Sprzyja im brak opadów, wysoka temperatura i duże nasłonecznienie. Szarańcze praktycznie niszczą wszystkie uprawy na swej drodze.

Szarańcza atakuje Rosję w Kubanie, lipiec 2022. Foto: Ekaterina Litwinienko

Szarańcza atakuje Rosję, zniszczone pola uprawne, nagrania i zdjęcia, lipiec 2022

Lokalne rosyjskie media informują, że w regionie Primorsko-Achtarskim owadów szarańczy jest tak dużo, że w czasie ich przelotu trudno dostrzec Słońce. Nad polami uprawnymi latają dosłownie chmary owadów.

Szarańcza atakuje pole kukurydzy w Rosji, lipiec 2022

Szarańcza atakuje Rosję, lipiec 2022, zdjęcia i nagrania, zniszczone pola uprawne

Azjatycka szarańcza jest w stanie pokonać dystans nawet 400 km, niszcząc wszystko na swojej drodze. Szarańcza w Rosji niszczy szczególnie pola uprawne z kukurydzą, pszenicą, burakami, marchwią i ziemniakami.

Zniszczone uprawy w Rosji przez szarańczę, lipiec 2022. Foto: FGBU, Kraj Krasnodarski

Rosję atakuje szarańcza, zniszczone pola uprawne, lipiec 2022

Do tej pory w Rosji zidentyfikowano 89 centrów z rojami szarańczy na powierzchni 2,5 tys. ha. Ponad 1,5 tys. ha zostało już zupełnie zniszczonych. To są oficjalne dane, czyli w rzeczywistości sytuacja będzie znacznie gorsza, bo rosyjskie państwowe media i różne instytucje zazwyczaj zaniżają straty. Sytuacja będzie coraz gorsza, bo nie widać końca inwazji. Kolejne regiony Rosji przygotowują się do ataku owadów.

Najkorzystniejsze warunki pogodowe do rozmnażania szarańczy to niedobór wilgoci, wysokie temperatury i duże nasłonecznienie. W ostatnich latach w rejonie Primorsko-Achtarskim wyschły rzeki i pojawiły się bardzo liczne roje. Krótko mówiąc - suche upały, to idealne warunki do rozmnażania tych szkodników. Aktualnie najbardziej dotknięte inwazją szarańczy są wsie Stepnaya, Priazovskaya, Mogukorovka i Redant. Naukowcy z Petersburskiego Wszechrosyjskiego Instytutu Ochrony Roślin prowadzą badania i przygotowują odpowiednie środki chemiczne, którymi chcą zwalczać szarańczę. Laboratoria przygotowują całkowicie nowy i ponoć skuteczny biologiczny środek owadobójczy do zwalczania szarańczy i innych szkodników. - W przeciwnym razie, zdaniem ekspertów, szkodnika nie da się pokonać, bo obszar jego dystrybucji w regionie tylko się powiększa - podaje kuban.kp

Roje szarańczy atakują pola uprawne w Rosji, lipiec 2022

W tym roku inwazja szarańczy rozpoczęła się w Rosji wcześniej niż zwykle, bo owady docierają do Terytorium Krasnodarskiego bliżej końca lipca lub w sierpniu, ale nie zawsze. W zeszłym roku pojawiły się rekordowo wcześnie, bo już pod koniec czerwca. Zdarzają się lata bez inwazji tych owadów. Z reguły szarańcza leci do Kubanu z terytorium Stawropola, Kałmucji, regionu Astrachań. Szarańcza nie jest drapieżnikiem, dlatego nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Owady stanowią jednak ogromne zagrożenie dla roślin, bo poważnie wpływają na zmniejszenie plonów. Nic więc dziwnego, że szarańczę nazywa się jedną z plag egipskich.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!