| |
Zagrożenie!
Nadal trudna sytuacja powodziowa na południu i południowym-wschodzie kraju

Nadal trudna sytuacja powodziowa na południu i południowym-wschodzie kraju

Minionej doby 22/23.05 ponownie na południu i południowym-wschodzie kraju wystąpiły intensywne opady deszczu, ale zgodnie z przewidywaniami były one słabsze. Nigdzie nie spadło powyżej 100 mm.

Dobowa suma opadów mapa

Trudna sytuacja panuje szczególnie w powiecie mieleckim na Podkarpaciu, gdzie występuje sporo podtopień. Zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego, a po nim wojewoda podkarpacka Ewa Leniart mówiła, że służby pracują - między innymi przy uszczelnianiu przerwanej grobli w Izbiskach. Wyrwa jest zabezpieczana przez saperów. Wojewoda zapowiedziała, że szkoda zostanie naprawiona jeszcze dziś.

Najbardziej poszkodowana jest gmina Wadowice Górne w powiecie mieleckim. 70 procent jej terenu jest podtopione. Z gminy ewakuowano 18 osób, w tym 5 dzieci. Wojewoda podkreślała, że ewakuowani przebywają w bezpiecznym miejscu, a ich stan jest bardzo dobry.

Poziom wody w niektórych rzekach Podkarpacia osiągnął stan ostrzegawczy, a miejscami przekracza stan alarmowy. W dolnym biegu Wisłoki obowiązują alarmy powodziowe - między innymi w gminie Wadowice Górne, a także w gminach Czarna i Żyraków w powiedzie dębickim, oraz w gminie Kolbuszowa w powiecie kolbuszowskim. We wtorek 21.05 oraz w środę 22.05 straż pożarna interweniowała na Podkarpaciu prawie 1200 razy.

W wyniku opadów deszczu na terenie całego kraju, głównie w województwach podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim, zostało zalanych prawie 1100 budynków. Tylko wczoraj 22.05 pracowało ponad 10 tysięcy strażaków PSP i OSP. Z zalanych budynków prewencyjnie ewakuowano 49 osób.

Według danych IMGW, dziś przed godz. 13:00 na ponad 20 punktach pomiarowych jest notowany stan alarmowy na rzekach w południowej i południowo-wschodniej Polsce.

Stan wody o godz. 12:45 w rzekach na punktach pomiarowych IMGW

Dane powódź

Po południu i wieczorem nadal spodziewane są opady deszczu i miejscami burze (prognoza prawdopodobieństwa), mogące powodować dalsze wezbrania rzek i kolejne podtopienia.

Prognozowana suma opadów do soboty 25.05 według ECMWF

Prognoza suma opadów maj Alex

Prognozowana suma opadów do soboty 25.05 według ALARO

Prognoza opady pogoda w Polsce

Zasięg strefy opadów o godz. 13:10 w środę 23 maja br. Dane radarowe RainViewer on-line

Radar gdzie pada maj

Jutro 24.05 strefa opadów przesunie się nad wschodnie dzielnice kraju i zacznie stopniowo słabnąć.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!