| |
Zagrożenie!
IMGW utracił płynność finansową. Ministerstwo Gospodarki Morskiej nowelizacją chce ratować sytuację

IMGW utracił płynność finansową. Ministerstwo Gospodarki Morskiej nowelizacją chce ratować sytuację

Sytuacja finansowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej od lat nie była najlepsza, ale to właśnie w tym roku stała się dramatyczna, gdy jednostka w ramach ustawy "prawo wodne" przeszła spod jurysdykcji Ministerstwa Środowiska pod jurysdykcję Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Aktualnie ministerstwo Gospodarki Morskiej szykuje kolejną nowelizację Prawa Wodnego. Chce w ten sposób wspomóc finanse Wód Polskich oraz IMGW. Pieniądze na działanie popłyną nie tylko z opłat, ale także z budżetu państwa. W uzasadnieniu Ministerstwo przypomina, że poselskie zmiany w prawie wodnym spowodowały, że finansowe wyliczenia do tej regulacji stały się nieaktualne, a Wody Polskie, jak twierdzi resort, rozpoczęły działalność bez odpowiedniego budżetu. Na mocy tamtej regulacji Wody przejęły finansowanie między innymi służbą hydrologiczno-meteorologiczną. Aktualnie trwają konsultacje projektu nowelizacji Prawa Wodnego.

Radar meteorologiczny IMGW na lotnisku w Jasionce w pobliżu Rzeszowa

Radar IMGW lotnisko Jasionka Rzeszów

19 marca br. przedsiębiorstwo podpisało umowę z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej na 15.8 miliona złotych co zapewniło finansowanie od początku roku do marca. W maju aneksem do umowy zwiększono tę kwotę o kolejne 20 milionów złotych. Pieniądze te miały wystarczyć do czerwca.

Jak informują w uzasadnieniu urzędnicy resortu gospodarki morskiej, aktualnie sytuacja finansowa IMGW wskazuje na utratę płynności finansowej. Istnieje realne ryzyko zawieszenia działalności służby. Na cały rok IMGW potrzebuje około 95 milionów złotych. Do zamknięcia obecnego roku brakuje więc blisko 60 mln! Mówimy tylko o kwocie niezbędnej do bieżącej działalności instytutu, bo dodatkowe środki powinny się znaleźć na badania naukowe i modernizację infrastruktury. Instytut ratuje się obecnie m.in. sprzedażą zbędnych składników majątku nieruchomego.

Aktualizacja: godz. 16:11, 12 października

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej złożyło wniosek o dofinansowanie z rezerwy budżetu państwa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Szef komitetu stałego rady ministrów Jacek Sasin potwierdził, że taki wniosek wpłynął do kancelarii premiera.

Rząd będzie musiał prawdopodobnie przeznaczyć dodatkowe pieniądze dla IMGW. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść możliwie szybko. - Wczorajsza 11.10 dyskusja na ten temat skończyła się ustaleniem, że w ciągu tygodnia doprecyzowana będzie kwota czy sposób przekazania brakujących pieniędzy. Decyzja w tej sprawie zapadnie jeszcze w październiku - dodał Sasin. 

Aby zapewnić długoterminowe finansowanie IMGW, Ministerstwo Gospodarki Morskiej pracuje nad nowelizacją Prawa Wodnego. Według tej regulacji finansowanie ma pochodzić z budżetu państwa. Poza IMGW zmiana będzie dotyczyć Polskiego Instytutu Geologicznego w zakresie hydrogeologii oraz kontroli zapór.


Komentarze
Meteorolog

Jak to mówiono - państwo istnieje teoretycznie - to chyba doskonały przykład?

09 październik 2018 - 14:51
Odpowiedz