| |
Zagrożenie!
Sytuacja finansowa IMGW trudna, ale będą środki na stabilne działanie

Sytuacja finansowa IMGW trudna, ale będą środki na stabilne działanie

Pojawiły się doniesienia prasowe dotyczące złej sytuacji finansowej IMGW-PIB oraz awarii radaru w Rzeszowie. „Nie ma środków na bieżącą działalność, inwestycje oraz naprawę urządzeń. Grozi nam wstrzymanie ostrzeżeń przed nawałnicami i zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Polską” - informowano.

Tymczasem do tych informacji odniosła się Katarzyna Bieniek - rzeczniczka IMGW - PIB. Sytuacja w IMGW-PIB jest trudna i wymaga opracowania systemowych rozwiązań, gwarantujących sprawne funkcjonowanie w ramach systemu bezpieczeństwa Państwa. Obecnie jest to przedmiotem wspólnych działań Ministerstwa, PGW Wody Polskie i Instytutu - powiedziała Bieniek.

Do sprawy odniósł się również Michał Kania - dyrektor biura prasowego w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, pod które podlega instytut. - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma zapewnione finanse na stabilne działanie - powiedział.

Sytuacja finansowa instytutu miała się zmienić na początku tego roku, kiedy jednostka w ramach ustawy "prawo wodne" przeszła spod jurysdykcji Ministerstwa Środowiska pod jurysdykcję Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Obecnie ma brakować pieniędzy nie tylko na bieżącą działalność, ale również na wypłaty dla pracowników. Te doniesienia zdementował dziś Michał Kania, który zapewnia, że IMGW nie grozi paraliż. - Instytut ma zapewnione finanse na stabilne działanie, chodzi tylko o zapewnienie finansów na przyszłe lata, nad czym pracujemy. Nie mamy takiej wiedzy by brakowało pieniędzy na wypłaty, instytut zapewnia, że jest w stanie stabilnie funkcjonować - dodał Michał Kania.

Dyrektor zaznaczył, że IMGW zakończyło ubiegły rok ze stratą kilkunastu milionów złotych, co jest badane przez ministerstwo. Równolegle toczą się również międzyresortowe rozmowy mające na celu zmianę sposobu finansowania instytutu, który teraz jest finansowany ze środków ministerstwa i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Radar w Rzeszowie (znajduje się na lotnisku w Jasionce)

Radar meteo w Rzeszowie

- Ostatnia awaria radaru wystąpiła 6 maja 2018 r., po czym, w wyniku interwencji serwisowej, radar został częściowo naprawiony i oddany do pracy w trybie testowym. Po analizie architektury sieci radaru oraz szczątkowych konfiguracji urządzeń sieciowych, które uległy awarii udało się zaprojektować nową architekturę sieci, przygotować i skonfigurować urządzenia. Zespół odpowiedzialny za utrzymanie radaru zainstalował urządzenia i od tego momentu radar w Rzeszowie działa i przekazuje dane. Niestety, dodatkowo awarii uległ inny element samego radaru, który nie mógł być zastąpiony przez inne urządzenia. Element ten nie wpływa na jakość danych, jednak zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia awarii ponownie - poinformowała Katarzyna Bieniek.


Komentarze
Tomek

Ten artykuł to kaczka dziennikarka. IMGW nie otrzymało ani złotówki do tej pory!

20 wrzesień 2018 - 13:17
Odpowiedz
DobraPogoda24

Panie Tomaszu, my nie stosujemy takich technik bo się nimi brzydzimy. Napisaliśmy to co usłyszeliśmy w stosownym czasie ze wspomnianych źródeł. Na to co mówią i robią później decydenci nie mamy wpływu. Ponadto nie chce nam się wierzyć, aby IMGW przestał działać. Ktoś w końcu powinien pójść po rozum do głowy...

20 wrzesień 2018 - 13:25
Odpowiedz