| |
Zagrożenie!
Lotnisko Rzeszów-Jasionka odporniejsze na gęstsze mgły

Lotnisko Rzeszów-Jasionka odporniejsze na gęstsze mgły

Z danych klimatycznych wynika, że lotnisko w Jasionce koło Rzeszowa ma jedne z lepszych warunków meteorologicznych w kraju na przyloty i odloty samolotów w ciągu całego roku. Mgły zdarzają się rzadko, ale jeśli już wystąpią, to mogą być dość gęste.

Do tej pory lotnisko posiadało system naprowadzania ILS pierwszej kategorii. To oznaczało, że samoloty mogły wylądować, gdy widzialność wzdłuż drogi startowej była nie mniejsza niż 550m. Ponadto załoga podchodząca do lądowania musiała dojrzeć światła podejścia z wysokości minimum 60m. Sytuacja uległa jednak znacznej poprawie, tuż przed rozpoczęciem sezonu jesiennych mgieł.

Różnica między system ILS kategorii I i II na lotnisku Rzeszów - Jasionka

System ILS II kategorii na lotnisku Rzeszów Jasionka

Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” uzyskał w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego certyfikat uprawniający do wykonywania operacji lądowania w warunkach ograniczonej widzialności dla kategorii drugiej na drodze startowej na kierunku 27. Dokument ten potwierdza poprawność działania systemu precyzyjnego naprowadzania oraz gotowość lotniska do jego prawidłowej obsługi.

Nowy certyfikat dla ILS CAT II pozwoli na lądowanie, gdy zasięg widzialności na drodze startowej wyniesie zaledwie 300m. Wysokość minimalna na której załoga musi zobaczyć światła podejścia spadła do 30m. Dzięki temu, samoloty jeszcze rzadziej będą przekierowywane na inne lotniska.

Inwestycja sfinansowana została przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Po stronie Portu była przebudowa infrastruktury potrzebnej do prawidłowej obsługi tego systemu (m.in. oświetlenia podejścia i oświetlenia pasa startowego).


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!