| |
Zagrożenie!
Astronomia: przechwycono światło, które w kilka sekund wyemitowało więcej energii od Słońca przez 10 mld lat

Astronomia: przechwycono światło, które w kilka sekund wyemitowało więcej energii od Słońca przez 10 mld lat

Ujawniono wyniki niezwykłej obserwacji. Po prawie 50 latach oczekiwania - naukowcy byli bezpośrednio świadkami wybuchu promieniowania gamma, w wyniku eksplozji, która ustanowiła rekord najjaśniejszego światła, jakiego ludzkość kiedykolwiek doświadczyła.

Światło silniejsze od Słońca rozbłysk gamma

Krótki, ale niezwykle potężny rozbłysk gamma (GRB) miał miejsce około siedmiu miliardów lat świetlnych stąd i zużył więcej energii w ciągu kilku sekund, niż nasze Słońce wyemitowałoby przez 10 miliardów lat. Rozbłysk był efektem umierania gwiazdy, a w konsekwencji rozdarcia supernowej. Obserwacji dokonano 14 stycznia 2019 roku.

Wybuch nosi nazwę GRB 190114C. Dwa z głównych teleskopów atmosferycznych Czerenkowa (MAGIC) na Wyspach Kanaryjskich, jako pierwsze zbadały wybuchy, wykrywając cząsteczki światła o wielkości 0,2 i 1 tera elektronowoltów (TeV). Jest to równoważne energii kinetycznej uwalnianej przez zderzenia protonów w Wielkim Zderzaczu Hadronów - najpotężniejszym akceleratorze cząstek, jaki ludzkość kiedykolwiek opracowała.

-„Światło to wysłało trylion razy więcej energii niż światło widzialne. Było to najjaśniejsze znane źródło fotonów TeV we wszechświecie”- powiedziała dr Gemma Anderson, współautorka badań.

Po raz pierwszy taki GRB zaobserwowano bezpośrednio, odkąd zjawisko odkryto 46 lat temu, ponieważ można je wykryć tylko wtedy, gdy wiązki są skierowane bezpośrednio na Ziemię. Ważny jest również kąt, który musi być idealny, gdy supernowa strzela materiałem kosmicznym przemieszczającym się prawie z prędkością światła. To oznacza, że nie ma w zasadzie marginesu błędu na uchwycenie takiego zdarzenia.

DobraPogoda24, ESA, NASA, RT


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!