| |
Zagrożenie!
Około 1,5 mln ha jest zagrożonych suszą w Polsce

Około 1,5 mln ha jest zagrożonych suszą w Polsce

Z najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wynika, że około 1,5 mln hektarów jest zagrożonych suszą. -"Obszar ten może się jeszcze zwiększyć, dlatego program pomocy dla rolników zostanie przedstawiony dopiero po ostatecznej analizie"- poinformował na konferencji prasowej w Warszawie minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

-"Program będzie zawierał te dotychczasowe elementy, do których rolnicy są już przyzwyczajeni ale również komponent wsparcia bezpośredniego. Nie jestem teraz w stanie powiedzieć, ile potrzeba będzie na to środków, bo susza postępuje"- mówił szef resortu rolnictwa. Minister Ardanowski przypomniał, że w ubiegłym roku pierwsze szacunki dotyczące strat z powodu suszy wynosiły 750 milionów złotych, ostatecznie kwota ta wzrosła do 2 miliardów 200 milionów złotych. Obecnie szacowanie strat odbywa się w niemal połowie kraju.

Susza rolnicza w polsce rekompensaty dla rolników

Najbardziej poszkodowane przez suszę są uprawy w województwach: wielkopolskim, lubuskim, łódzkim oraz w zachodnich rejonach mazowieckiego i lubelskiego. Straty odnotowano między innymi w uprawach rzepaku, zbóż, burakach cukrowych, kukurydzy i ziemniakach.

Dane: IUNG


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!