| |
Zagrożenie!
Superkomórkowe burze przynoszą ogromny grad. Kule lodowe mają wielkość piłki tenisowej. Gradobicie rujnuje ludzi

Superkomórkowe burze przynoszą ogromny grad. Kule lodowe mają wielkość piłki tenisowej. Gradobicie rujnuje ludzi

Wyjątkowo liczne i potężne burze gradowe niesione przez superkomórki załamują ludzi ostatnio szczególnie w Hiszpanii i Francji, gdzie dochodzi miejscami do wystąpienia potężnego gradobicia. Średnica kul lodowych minionej doby osiągała aż 5-8 cm. Grad rozbijał szyby, niszczył uprawy i karoserię samochodów. Ludzie są załamani, zwłaszcza rolnicy. Ich straty w rejonie gradobić są praktycznie całkowite. Żywioł zanotowano, zwłaszcza w rejonie miejscowości Vallejuelo, Villaventin, Castresana, Arnedillo, Enciso, Herce i Agen.

Ogromny grad notowany w Hiszpanii w rejonie Castresana, 7 lipca 2023. Foto: FB Susana Diaz

Burze superkomórkowe i gradobicia w Hiszpanii i Francji, grad wielkości piłki tenisowej, lipiec 2023

Ogromne gradobicia wystąpiły dokładnie w tych regionach, które były wskazane w prognozie burz dla Europy z największym prawdopodobieństwem. Zaskoczeniem była jednak średnica gradu, która okazała się większa niż wynikało to z przewidywanych parametrów atmosferycznych. Grad miał osiągać maksymalnie do 4-5 cm, a tymczasem kule lodowe miały nawet 8 cm w Hiszpanii. W niektórych miejscach był to największy grad od dziesięcioleci.

Prognozowane rozproszone opady i burze w Europie, miejscami z gradobiciami, godziny popołudniowe 9 lipca 2023

Silne burze gradowe w Hiszpanii i Francji, zniszczone uprawy, grad wielkości piłki tenisowej, lipiec 2023 

Nad Hiszpanią i Francją znajduje się obecnie aktywny front atmosferyczny z płytkim ośrodkiem niżowym, który oddziela chwiejną i ciepłą masę powietrza, od chłodniejszego napływającego znad Atlantyku. Na kontraście dochodzi właśnie do rozwoju imponujących chmur burzowych z superkomórkami, które przynoszą często najsilniejsze zjawiska pogodowe towarzyszące burzom.

Skutki potężnego gradobicia w Hiszpanii. Miejscami grad miał wielkość piłki tenisowej, 7 lipca 2023

Warunki do inicjacji takich burz z gradobiciami w Hiszpanii i Francji są obecnie bardzo dobre. Przed frontem zalega bardzo ciepła masa powietrza z temperaturami dochodzącymi do 35-38 st. C., a w Hiszpanii ponownie, zwłaszcza na południu kraju temperatury w najbliższych dniach mają przekraczać 40 st. C., gdy napłynie główna fala ciepłego powietrza z północno zachodniej Afryki.

Gradobicie we Francji w rejonie Saint-Laurent-Rochefort w departamencie Loara, 7 lipca 2023

Najbliższej doby na 9 lipca, główne ryzyko burz gradowych wystąpi w Europie miejscami między Francją i Belgią, a także między środkowo wschodnią Ukrainą i południowo zachodnią Rosją. W Polsce nadal możemy być spokojni ze względu na obecność obszaru wyżowego zapewniającego nam podmuch gorącego i miejscami upalnego lata w ten weekend.

Prognoza burz dla Europy z 9-10 lipca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 10 lipca 2023

Kolejnej doby z 9-10 lipca bardzo poważne ryzyko burz gradowych wystąpi między Francją i północno wschodnią Hiszpanią po Belgię, Holandię, Luksemburg, zachodnie Niemcy, Szwajcarię i północne Włochy. Na zachodzie Europy wystąpią bardzo silne nawałnice miejscami powodujące zniszczenia. Warunki pogodowe będą stanowić zagrożenie dla mienia i ludzi.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!