| |
Zagrożenie!
Superkomórki burzowe podziurawiły dachy. Grad o średnicy 7 cm zasypał drogi i zniszczył uprawy. To największe gradobicia od początku roku

Superkomórki burzowe podziurawiły dachy. Grad o średnicy 7 cm zasypał drogi i zniszczył uprawy. To największe gradobicia od początku roku

Tegoroczny sezon burzowy w Polsce jest wyjątkowo spokojny, ale w kolejnych tygodniach w niektórych regionach może to się zmienić. Zupełnie inaczej jest w południowej i wschodniej Europie, gdzie praktycznie codziennie miejscami dochodzi do ulewnych opadów deszczu i burz z gradobiciami. Przykładem jest ogromny grad o średnicy 5-7 cm, jaki spadł w Rosji w miejscowości Kym, Shestaki i Asovo w Kraju Permskim oraz w Turcji w Prowincji Sarialan. Jest to największy grad od początku roku w europejskim obszarze synoptycznym.

Ogromny grad, jaki spadł w Rosji w miejscowości Kym, 4 czerwca 2023. Foto: VK Lubow Czirkowa

Superkomórki burzowe przyniosły gradobicie w Rosji, to największy grad w Europie w czerwcu 2023, podziurawione dachy i zasypane drogi

Potężne gradobicie w Kraju Permskim w Rosji przyniosły burze o charakterze superkomórek. Opadom gradu towarzyszyły również silne porywy wiatru zrywające lub uszkadzające dachy pokryte blachą. Średnica największych gradzin osiągała do 6-7 cm. Grad dziurawił dachy i okna w domach, uszkadzał warstwy izolacyjne ścian, a także powodował niszczenie karoserii w samochodach oraz upraw, w tym szklarniowych. Ogromne natężenie opadów gradu powodowało również chwilowe lokalne zasypanie dróg i brak ich przejezdności.

Skutki potężnego gradobicia w Rosji w miejscowości Kyn, 4 czerwca 2023. Foto: VK Łyswa Dzisiaj

Potężne burze gradowe w Rosji, czerwiec 2023, zasypane drogi i zniszczone uprawy, podziurawione dachy w Kraju Permskim

Największe gradziny spadły szczególnie w rejonie miejscowości Kyn, Asovo i Shestaki gdzie wszystko co kiełkowało i rosło zostało dosłownie zniszczone przez gradobicie. Innym przykładem jest grad, jaki spadł w Turcji w rejonie miejscowości Sungurlu. Gradziny również w tym przypadku zniszczyły pola uprawne. Grad wielkości orzecha włoskiego padał przez około 30 minut i postawił rolników w trudnej sytuacji.

Skutki potężnego gradobicia w Turcji w prowincji Sarialan, 3 czerwca 2023

Przykładów gradobić w Europie jest sporo i będzie ich nadal coraz więcej. W ostatnich dniach grad powodujący straty w uprawach spadł również we Francji, Portugalii, Hiszpanii i Chorwacji.

Burze zanotowane w Europie między 3-6 czerwca 2023 do godziny 11:00

Burzez z gradem i ulewami w Europie, zanotowane wyładowania czerwiec 2023

Kolejnym przykładem gradobicia w Europie w ostatnich dniach czerwca jest Francja w rejonie miejscowości Genolhac w regionie Langwedocja-Roussillon.

Skutki gradobicia we Francji, 5 czerwca 2023

W ciągu najbliższej doby największe ryzyko burz gradowych obejmuje południową Francję, północno zachodnie Włochy, częściowo zachodnie i środkowe Bałkany po lokalnie Rosję i Turcję.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 7 czerwca 2023

Prognoza burz dla Europy 7 czerwca 2023

Również do Polski w kolejnych dniach zaczną wracać burze z ulewami i gradem, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie kraju. Zalecamy codzienne sprawdzanie prognoz burzowych w naszej specjalnej zakładce z prognozą zjawisk konwekcyjnych. Mapa możliwych burz jest wydawana na każdy dzień w sezonie burzowym.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Małgorzata

W Rosji to zdecydowanie za mały ten grad. Powinien być trzy razy większy żeby zniknęli z powierzchni ziemi

07 czerwiec 2023 - 13:15
Odpowiedz