| |
Zagrożenie!

Superkomórka w ostatniej chwili ominęła Rzeszów (analiza z 10 sierpnia)

10 sierpnia br. w naszych prognozach oraz bezpośrednio na profilu FB (i tutaj) alarmowaliśmy przed superkomórką, która znad Małopolski pojawiła się na obszarze Podkarpacia. Mimo, że poranne wydania modeli nie wskazywały wysokiego prawdopodobieństwa burzowego na tym obszarze kraju, to przejście minionej nocy 9/10.08 MCS-a nad sporą częścią Polski spowodowało nieoczekiwaną korektę prognoz, które musiały być naniesione w godzinach popołudniowych.

Nasza poranna aktualizacja z godz. 06:16 przewidywała ryzyko burz na tym obszarze kraju

Analiza 10 sierpnia

Pojawiły się strefy zbieżności wiatru, które przyczyniły się do powstania silnych komórek burzowych. Na szczęście monitorujemy pogodę całą dobę, dlatego mogliśmy naszych czytelników ostrzec.

Prognoza modelu UM ICM dla rejonu Rzeszowa, 10 sierpnia br.

Model ICM UM Rzeszow

Jako przykład podamy prognozę popularnego modelu UM ICM, który w tym dniu w rejonie Rzeszowa przewidywał bezchmurne niebo. Był to ewidentny błąd, który nie zdarzył się modelowi w przypadku ostatniej nawałnicy, jaką mieliśmy w piątek 11.08. Prognoza tego modelu w tym dniu wypadła nadzwyczaj dobrze. Aktualizacja z godz. 06 UTC wydana ponad 10h przed nawałnicą, niemal idealnie przewidziała siłę burz w Suszku. Warto jednak nadmienić, że była to zupełnie inna sytuacja synoptyczna oraz specyfika burz. Superkomórki zajmują znacznie mniejszy obszar i mogą nie być wyłapane na siatce obliczeniowej.

Zerwany dach, skutki burzy w rejonie Paszczyny w pobliżu Dębicy na Podkarpaciu

Skutki burzy w Paszczynie

O sile burzy świadczą informacje i zdjęcia opublikowane przez strażaków OSP z Paszczyny położonej w pobliżu Dębicy.

Burza w rejonie Dębicy

„Przez naszą miejscowość przeszła nawałnica w wyniku której OSP Paszczyna musiała interweniować celem usunięcia skutków silnego wiatru i dużych opadów deszczu. O godz. 17.10 nasi druhowie wyjechali do pierwszego zdarzenia, które dotyczyło powalonego drzewa na drodze powiatowej w rejonie oczyszczalni ścieków. Po szybkim uporaniu się z udrożnieniem drogi nasza jednostka udała się do jednego z mieszkańców gdzie z jego domu mieszkalnego został zerwany dach. Na miejscu obecne były również jednostki z JRG 1 Dębica, OSP Pustków i OSP Pustynia. Z uwagi na kolejne zgłoszenia mieszkańców dot. powalonych drzew i uszkodzonego dachu OSP Paszczyna podjęła działania względem tych zgłoszeń natomiast wyżej wymienione jednostki pozostały na miejscu zerwania dachu” – czytamy na profilu FB.

Burza na Podkarpaciu

Ścieżkę superkomórki monitorowaliśmy dalej, gdy znalazła się tuż przed Rzeszowem. Na szczęście w ostatniej chwili ominęła stolicę regionu i przesunęła się na północny-wschód, gdzie w rejonie Kolbuszowej osłabła i zanikła. Powyższa sytuacja jest przykładem na to, aby nigdy nie bagatelizować alertów meteorologicznych. Tego typu groźne formacje burzowe zawsze należy śledzić na danych radarowych, aby odpowiednio wcześniej przygotować się na nadejście nawałnicy.

Obszar wystąpienia superkomórki po godz. 17

Burze w rejonie Rzeszowa

Zdjęcia: OSP Paszczyna, dane radarowe IMGW, radar-opadow


Komentarze
Marcin Szerląg

Ja zawsze mówię "lepiej dmuchać na zimne"..... A ostrzeżenia lepiej wydać i być przynajmniej spokojnym,że zrobiłem co mogłem niż w ogóle nie dać. Zawsze się trafią sceptycy,ale do czasu.....

15 sierpień 2017 - 09:29
Odpowiedz