| |
Zagrożenie!
Superkomórka gradowa zasypała drogi. Nagle biało jak w zimie. Zaskoczeni kierowcy wezwali pługi

Superkomórka gradowa zasypała drogi. Nagle biało jak w zimie. Zaskoczeni kierowcy wezwali pługi

Do Europy wracają gwałtowne burze niosące gradobicia, ulewy i wichury. Wraz z chłodnym frontem w tym tygodniu zbliżą się w rejon Polski. Namiastkę gwałtownych zjawisk mieliśmy minionej doby miejscami w Hiszpanii, gdzie spadł grad o średnicy 1-5 cm. W kilku miejscowościach kule lodowe zasypały drogi do tego stopnia, że zaskoczeni kierowcy wezwali pługi do ich odblokowania. Doszło również do zalań i podtopień. Trudne warunki wystąpiły w rejonie Fitero, Cintruenigo, Corella, Fuentes de Magana i Luquin.

Skutki potężnego gradobicia w Hiszpanii w prowincji Nawarra, 10 września 2023. Foto: FB Abderrahmane Boujaada Belqasim

Burza superkomórkowa przyniosła gradobicie w Hiszpanii wrzesień 2023, grad zasypał drogi w miejscowości Fitero, Cintruenigo, Corella, Fuentes de Magana i Luquin

Po okresie dominacji antycyklonu na znacznym obszarze Europy następuje przebudowa pola barycznego i nad kontynent wkroczył chłodny front atmosferyczny, który z zachodu kontynentu będzie się stopniowo przesuwał w głąb na wschód aż dotrze także nad Polskę w połowie tygodnia. Wcześniej przyniesie miejscami silne burze poza naszym krajem. Pierwsze z nich z ulewnym deszczem, gradem i silnym wiatrem zanotowano szczególnie w Hiszpanii, gdzie szczególnie w miejscowości Fitero, Corella i Cintruenigo zrobiło się biało jak w zimie.

Silne burze z gradobiciami zanotowane w zachodniej Europie minionej doby do godziny 16:25, 11 września 2023

Silne burze gradowe w Hiszpanii, wrzesień 2023 zasypane drogi, biało jak w zimie w rejonie Fitero, Cintruenigo, Corella, Fuentes de Magana i Luquin

Opadom gradu towarzyszą również ulewy, które wraz z topniejącymi gradzinami przyczyniły się do wystąpienia licznych zalań i podtopień. Wielu kierowców ryzykowało i próbowało przejechać zalane drogi pełne wody i unoszących się gradzin.

Skutki potężnego gradobicia w Hiszpanii w rejonie miejscowości Fitero, Corella i Cintruenigo, 10 września 2023

Niestety, grad nie ograniczył się tylko do zasypania dróg, ale powodował również szkody, gdyż lokalnie niszczył elewacje budynków oraz przyczynił się do znacznych strat w uprawach oliwek, winogron i migdałów szczególnie w rejonie miejscowości Corella.

Potężne skutki gradobicia w Hiszpanii w Fitero, 10 września 2023

Co ciekawe, silna burza gradowa wystąpiła w nocy około godziny 03:00 czasu lokalnego. Tak silne burze nocą są niezwykle rzadkie, ale to zjawiska zaczyna być coraz mniej nietypowe, gdyż w Europie szczególnie w tym sezonie takich przykładów jest znacznie więcej.

Prognozowany obszar chwiejności powietrza w Europie w którym miejscami wystąpią silne burze gradowe w ciągu najbliższej doby do poranka 12 września 2023

Gwałtowne burze gradowe w Europie, prognoza wrzesień 2023

Obecnie trwa szacowanie szkód, ale na tym nie koniec, bo silne burze wraz z wędrówką frontu na wschód Europy pojawią się także w innych regionach. W Polsce miejscami wystąpią między 13-14 września. Szczegółowy podamy w bieżących prognozach burzowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!