| |
Zagrożenie!
Coraz więcej gospodarstw decyduje się na własną studnię głębinową

Coraz więcej gospodarstw decyduje się na własną studnię głębinową

W minionych 20-30 latach w Polsce dokonał się prawdziwy przełom w poszerzaniu sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wśród gospodarstw domowych. Wiele wskazywało na to, że tradycyjne studnie kopane odejdą do lamusa, zwłaszcza, że w ostatnich latach spadł poziom warstw wodonośnych, nic jednak bardziej mylnego.

Minione lata to również stopniowy wzrost cen wody oraz okresy z niedoborem opadów powodujących suszę. W tym czasie pojawiały się także lokalne przerwy oraz prośby władz o ograniczenie zużycia wody. To wszystko spowodowało, że coraz więcej osób decyduje się na własną studnię głębinową, która umożliwia ograniczenie kosztów oraz niezależność.

Odwiert studni głębinowej

Studnia Głębinowa

Zainteresowanie jest ogromne. Jedna z rzeszowskich firm z którą rozmawialiśmy przyznała, że wykonują nawet 3 odwierty w tygodniu! Głównym problemem tego typu prac jest zlokalizowanie głębokości warstw wodonośnych. W Rzeszowie na ogół nie ma problemu, bowiem woda znajduje się już na poziomie 28-30 metrów. Zupełnie inaczej jest np. w Kolbuszowej, gdzie woda jest na głębokości nawet powyżej 100 metrów. Z tego powodu wiele firm nie podejmuje się wykonania takiego odwiertu.

Bardzo pomocne w określeniu warstw wodonośnych okazują się mapy hydrogeologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego. Po złożeniu odpowiedniego wniosku można otrzymać konkretną mapę pod interesującą nas lokalizację w kraju.

Najczęściej wykonywaną studnią głębinową jest tzw. studnia wiercona. Woda z takiej studni pochodzi z warstw wodnych znajdujących się w ziemi na głębokości poniżej 15-20 metrów. W takim przypadku wywierca się mechanicznie w ziemi otwór do którego wprowadza się specjalne rury o niewielkiej średnicy. Woda z takiej studni po zastosowaniu pompy i filtracji (szczególnie chodzi o usunięcie podwyższonej zawartości żelaza i manganu) nadaje się do spożycia. Dla pewności zaleca się jej przebadanie np. w sanepidzie. Koszt wykonania studni głębinowej zależy od kilku czynników, ale na ogół oscyluje w pobliżu 200 zł od 1 metra.


Komentarze
Andrzej

Dobry pomysł na ciągłe niedobory opadów i rosnące ceny wody, ale u mnie z tego co mówią to woda znajduje się na głębokości 40 metrów - czyli wychodzi jakieś 8 tysięcy na start. Plus dodatkowy koszty np. pompa itd. Trochę drogo.

06 sierpień 2018 - 19:37
Odpowiedz
Roman

Bardzo ciekawy i godny uwagi temat.

06 sierpień 2018 - 19:56
Odpowiedz