| |
Zagrożenie!

Straty rolników od początku wiosny wyceniono na blisko 1 mld złotych!

Kilka dni temu informowaliśmy, że we Włoszech straty w rolnictwie i hodowli z powodu upału i suszy przekroczyły w tym roku już 2 miliardy euro. Sprawdźmy, jak to wygląda w Polsce?

Niekorzystne warunki pogodowe od początku wiosny spowodowały, że dotychczasowe sezonowe straty naszych rolników wyceniono na blisko 1 mld złotych (904,5 mln). Komisje szacujące straty powołano w ponad 1100 gminach.

Najbardziej ucierpiały uprawy sadownicze, w tym jabłka i owoce sezonowe. Sporo strat stwierdzono również w zbożach, głównie rzepaku - wskazał wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.

„Najbardziej poszkodowani mogą wnioskować o odroczenia lub umorzenia części swoich zobowiązań. Prezes KRUS może rozłożyć na raty, odłożyć w terminie lub umorzyć składki ubezpieczeniowe. To samo dotyczy opłat za dzierżawę gruntu. W swoich samorządach rolnicy mogą też występować w kwestii podatku rolnego" - wyliczał na konferencji prasowej wiceminister.

Straty w rolnictwie

Romanowski przypomniał, że resort pracuje nad dodatkową pomocą dla rolników. Jej forma i wysokość będzie jednak znana wówczas, gdy prace zakończą wszystkie komisje terenowe w kraju. „My mamy dwa miesiące na stworzenie takiej pomocy po otrzymaniu raportów z komisji. Na pewno nie będziemy jednak czekać dwóch miesięcy. Wiadomo, że pomoc będzie przyznawana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i to do niej będzie trzeba składać wnioski. Dokładnej daty ich naboru jeszcze nie ma" – podkreślał.

Straty poniosło niemal 29,5 tysiąca gospodarstw rolnych. Powierzchnię upraw dotkniętych klęską oszacowano dotąd na ponad 151 tysięcy hektarów.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!