| |
Zagrożenie!
Polska krytyczna wobec planów wyższego celu redukcji emisji CO2 w UE do roku 2030

Polska krytyczna wobec planów wyższego celu redukcji emisji CO2 w UE do roku 2030

Zgodnie z przewidywaniami Polska jest krytyczna wobec planów wyższego celu redukcji emisji CO2, proponowanego przez Komisję Europejską. Do 2030 roku miałby on zostać podniesiony z obecnych 40 do co najmniej 55%! Głos w tej sprawie wyraziło Polskie Ministerstwo Klimatu. W wydanym oświadczeniu resort zarzuca przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, że nie uzasadniła odpowiednio skali zmiany celu redukcji emisji. Ministerstwo tłumaczy, że propozycja budzi jego niepokój, bo jak napisano - "nie są znane skutki takiego działania dla gospodarek i społeczeństw poszczególnych państw członkowskich".

Polska przeciwna planom wyższej redukcji CO2 w UE

Stanowisko Polski wobec planów wyższej redukcji CO2 w UE do rku 2030

Według resortu, obciążenia nie rozłożą się równomiernie na wszystkie kraje, a większe będą dla państw o wyższej emisyjności, takich jak Polska. W oświadczeniu napisano też, że przewodnicząca Komisji Europejskiej nie przedstawiła konkretnego planu działań w tej sprawie. Zdaniem ministerstwa, Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji nie jest wystarczającym narzędziem do przeprowadzenia w Unii Europejskiej tak zasadniczej zmiany gospodarek.

Resort podkreśla, że decyzja o ewentualnym zwiększeniu celu redukcji emisji CO2 na 2030 rok nie może być podjęta bez dokładnej analizy jej skutków i zaplanowania konkretnych działań. W oświadczeniu ministerstwa wyrażono też zadowolenie z nawiązania przez Ursulę von der Leyen do granicznego podatku węglowego. "Potencjalnie może to być jeden z ważniejszych mechanizmów zwiększających globalne ambicje w zakresie walki ze zmianami klimatu" - czytamy w oświadczeniu.

DobraPogoda24, Ministerstwo Klimatu


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!