| |
Zagrożenie!
Stacjonarne burze na zachodzie. Zalane drogi i podtopione domy. Ulewny deszcz przesunie się na wschód

Stacjonarne burze na zachodzie. Zalane drogi i podtopione domy. Ulewny deszcz przesunie się na wschód

Z powodu słabego przepływu powietrza w troposferze doszło do uaktywnienia niemal stacjonarnych burz w Europie, które miejscami spowodowały ulewy. Lokalnie woda zalała drogi i podtopiła domy w kilku krajach, ponadto uaktywniły się kolejne osunięcia ziemi. Takie zjawiska wystąpiły w Niemczech, Czechach, Portugalii, Szwajcarii, Włoszech, a także w Polsce. W najbliższych dniach stacjonarnych burz będzie więcej, a przez to utrzyma się ryzyko lokalnych powodzi błyskawicznych. Będą również burze gradowe.

Wolno poruszające się burze powodują zalania dróg i domów w Europie

Stacjonarne burze zalały drogi i podtopiły domy w Europie, ulewny deszcz w Niemczech, Czechach, Szwajcarii, Polsce, Włoszech i Portugalii, maj 2023

Wyjątkowo dużo stacjonarnych burz na linii zbieżności wiatru minionej doby pojawiło się w Niemczech. Duże sumy opadów powodujących zalania i podtopienia odnotowano m.in. w rejonie miejscowości Hemer, Biederbach, Frischnau, Trossingen i Shura. Trudna sytuacja panowała szczególnie na południowym zachodzie kraju, gdzie z powodu ulewnego deszczu zamknięto kilka dróg w Badenii-Wirtembergii. Lokalnymi powodziami błyskawicznymi dotknięte zostały okręgi Emmendingen, Breisgau-Hochschwarzwald i Tuttlingen. W powiecie Tuttlingen ulewny deszcz i grad spowodował nie tylko powodzie, ale także zniszczenia mienia ze względu na padający grad.

Burze notowane w Europie minionej doby między 21-22 maja 2023. Miejscami spadł grad i ulewny deszcz powodujący lokalne powodzie błyskawiczne

Silne burze stacjonarne z ulewami w Europie, powodzie błyskawiczne w Niemczech, maj 2023

Ulewy w Niemczech zalały piwnice, uprawy oraz uszkodziły pojazdy i budynki w ciągu kilkunastu minut - podaje komenda policji w Konstancji. Burza z potężną ulewą szczególnie uderzyła w gminy Schura, Durchhausen i Talheim. W Trossingen droga była całkowicie zamknięta na wiele godzin z powodu skutków ulewy. Oprócz licznych zalanych piwnic i ulic, służby miały sporo pracy przy osuwisku ziemi na drodze B294 w pobliżu Biederbach-Frischnau. W krótkim czasie potrafiło spaść 30-50 litrów wody na m2 ziemi i to już wystarczyło do pojawienia się zalań, podtopień i osunięć ziemi.

Ulewy i zalania w Polsce. Skutki stacjonarnych burz i opadów na południowym zachodzie Dolnego Śląska w rejonie Giebułtowa, 21 maja 2023

Stacjonarne burze z ulewami pojawiły się również w Polsce. Przykładem z minionej niedzieli 21.05 jest powiat lwówecki i kłodzki, gdzie w kilku miejscowościach woda zalała drogi i podtopiła posesje. Pomiar z amatorskiej stacji meteorologicznej w miejscowości Międzygórze wskazał blisko 62 mm wody na m2 ziemi. Dane z systemu radarowego RainGRS wskazują, że pomiar nie jest przeszacowany i faktycznie mogło spaść tyle deszczu.

Skutki ulewy w Giebułtowie na południowym zachodzie Dolnego Śląska, 21 maja 2023. Drogi zamieniły się w rzeki

Silne lokalne ulewy, w tym miejscami pochodzenia burzowego odnotowano w tym dniu również w Czechach w rejonie miejscowości Huslenky, Francova Lhota, Uhersky Brod. Nawalne opady deszczu były notowane również miejscami w Szwajcarii, Włoszech i lokalnie w Portugalii w rejonie Marmelete. W najbliższy wtorek 23.05 ryzyko nawalnych opadów deszczu lokalnie w rejonie burz może ponownie wystąpić w Polsce, zwłaszcza na zachodzie i południu kraju. Bardzo słaby przepływ powietrza w troposferze będzie powodował zagrożenie powstania niemal stacjonarnych komórek burzowych. Lokalnie może dojść do kumulacji opadów w jednym miejscu.

Prognoza burz dla Europy, od godziny 08:00 23 maja, do godziny 08:00, 24 maja 2023

Prognoza burz dla Europy 23-24 maja 2023, będą stacjonarne ulewy i powodzie

Obszar możliwych burz w Europie obejmie w tym dniu wiele krajów. Wystąpi również podwyższone ryzyko opadów większego gradu, zwłaszcza między Czechami, Austrią i Włochami po zachodnie Bałkany. Duże ryzyko gradu będzie również w południowej i południowo wschodniej Francji, a także na północy Algierii i Tunezji. Bardzo duże prawdopodobieństwo opadów gradu będzie szczególnie na południu Rosji po Azerbejdżan, Armenię i Gruzję.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!