| |
Zagrożenie!

Tajemnicza „spirala” nad Rosją

Wczoraj 26.09 w wielu miastach, zwłaszcza na pograniczu Rosji i Kazachstanu, można było na niebie dostrzec niezwykły blask przypominający spiralę. Zjawisko wywołało niepokój i spekulacje. Sprawdźmy więc, czym ono jest?

Spirala na niebie w Rosji 2

Po raz pierwszy tego typu „anomalie” ujawniono w listopadzie i grudniu 2009 roku. Wówczas nad północną Norwegią i Szwecją przez około 10 minut występowała tajemnicza spirala emitująca wiązki światła.

Spirala na niebie w Rosji 3

W sieci zawrzało i rozpoczęła się dyskusja, która wskazywała na meteor (szybko odrzucono, bo emisja światła trwała za długo) lub rzadki rodzaj zorzy polarnej. Odezwali się również entuzjaści UFO z twierdzeniem, że może to być wejście do tunelu czasoprzestrzeni. Wszystkie te wyjaśnienia okazały się oczywiście wyssane z palca.

Spirala na niebie w Rosji 1

W rzeczywistości do eksperymentu przyznała się rosyjska armia. W oświadczeniu stwierdzono, że był to test rakiety RSM-56 Buława. Próba rakiety nie była udana, dlatego pod koniec testu pojawiły się nieprawidłowości.

Spirala na niebie w Rosji 4

Co ciekawe, amerykańska armia (posiada podobną technologię) przed wyjaśnieniem Rosjan, poinformowała, że zjawisko było efektem awarii rakiety. Stwierdzono, że dysza w górnej warstwie atmosfery uległa zniszczeniu, powodując wyrzut spalin na boki, a przez to cała rakieta została wprawiona w ruch spiralny.

Spirala na niebie w Rosji 5

Tymczasem podobny test można było zauważyć w poniedziałek 26.09 wieczorem. Niezwykły blask pochodził z międzykontynentalnej rakiety balistycznej RS-12M Topol.

Spirala na niebie w Rosji 6

Rakieta została zauważona przez obserwatorów śledzących poczynania rosyjskiej armii. Na poniższej mapie zaznaczono rejon, gdzie rozpoczął się test.

Mapa rejon wystrzelenia rakiety międzykontynentalnej w Rosji

Rakieta została wystrzelona na północy obwodu astrachańskiego w pobliżu rzeki Wołgi i nieodległej granicy z Kazachstanem. Jak informuje serwis Russia Military Watch, tajemniczy spiralny blask miał na celu przetestowanie zaawansowanej wersji głowic. Rakieta dotarła do wyznaczonego celu w Saryszagan na terytorium Kazachstanu, gdzie znajduje się wojskowy obiekt do badań rakietowych.

Zdjęcia: VK


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!