| |
Zagrożenie!
Spadnie śnieg i chwycą przymrozki w Polsce. Temperatura runie do -4 stopni. Nadciąga ochłodzenie z Arktyki

Spadnie śnieg i chwycą przymrozki w Polsce. Temperatura runie do -4 stopni. Nadciąga ochłodzenie z Arktyki

Przez Polskę z północy na południowy wschód przechodzi obecnie chłodny front atmosferyczny na którym pojawią się opady deszczu, a w wysokich Tatrach może również poprószyć śnieg. Za frontem napłynie chłodna masa powietrza arktycznego i poczujemy znaczne ochłodzenie. Następnej doby w nocy miejscami wystąpią przymrozki z temperaturą do -4/-1 st. C., zwłaszcza przy gruncie. Czekają nas także opady śniegu w górach, które sprowadzi kolejna strefa frontowa.

Ochłodzenie z Arktyki sięgnie Polski. Prognozowana anomalia temperatury w Europie w nocy na 9 października 2023

Spadnie śnieg i będą przymrozki w Polsce, nadciąga ochłodzenie z Arktyki październik 2023

Silne ochłodzenie w całej Polsce poczujemy za frontem już w niedzielę, bo nigdzie w kraju nie będzie temperatur maksymalnych osiągających 20-21 st. C., jak dziś na południowym wschodzie. Spodziewamy do 9-14 st. C. Chłodniej będzie w rejonach podgórskich i górskich. Zimno zapowiada się także poniedziałek, bo szczególnie na południu i południowym wschodzie temperatura nie przekroczy 10 st. C. Szczyt tego znacznego ochłodzenia przypadnie na noce między 8-10 października, gdy miejscami pojawią się przymrozki szczególnie przy gruncie, zwłaszcza na południu, wschodzie i południowym wschodzie kraju. Najzimniej ma być w kotlinach na południu Małopolski i Podkarpacia.

Prognozowane przymrozki przy gruncie w Polsce na ranem 9 października 2023

Śnieg i przymrozki w Polsce, gdzie i kiedy ujemne temperatury październik 2023

Co ciekawe, w chłodnym arktycznym powietrzu, głównie na północnym wschodzie lokalnie w niedzielę może się zdarzyć przelotny deszcz ze śniegiem lub śnieg, ale te zjawiska będą wybitnie lokalne i nie zdoła się z nich zabielić. Zupełnie inaczej będzie w górach szczególnie w poniedziałek 9 października, gdy nasunie się nowa strefa frontowa z opadami deszczu. W Tatrach wysokich spadnie wtedy co najmniej kilka cm śniegu, ponadto lokalnie pierwszy śnieg lub deszcz ze śniegiem może także wystąpić w wysokich Bieszczadach.

Prognozowana adwekcja zimnego powietrza do Polski, 8 października 2023

Pierwszy śnieg i przymrozki w Polsce, kiedy spadnie śnieg październik 2023

Prognozowana trajektoria wsteczna napływającego powietrza za chłodnym frontem jednoznacznie wskazuje na swoje źródła w Arktyce, a przejściowo na poziomie niskiej troposfery także w dalekiej Syberii. To będzie pierwsze poważniejsze ochłodzenie, ale na szczęście jeszcze nie trwałe. Mimo to, z pewnością w wielu domach pierwszy raz w tym sezonie załączą się automatyczne systemy grzewcze.

Anomalia temperatury powietrza napływającego do Polski i Europy na wysokości 1,5 km, 9 października 2023

Kiedy i gdzie przymrozki oraz gdzie spadnie pierwszy śnieg w Polsce, październik 2023

Polska tylko przejściowo znajdzie się w zasięgu chłodnego powietrza, bo już 11 października ponownie miejscami zanotujemy ponad 15-20 st. C. Kolejne dni zapowiadają się nadal ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi i termicznymi. Więcej o czekającym nas trendzie pogodowym dowiecie się w najnowszej prognozie długoterminowej, którą prezentujemy co tydzień w niedzielę.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!