| |
Zagrożenie!
Spadnie pół metra śniegu. Zima zasypie drogi i zaskoczy kierowców w Europie. Mróz osiąga już -25 stopni

Spadnie pół metra śniegu. Zima zasypie drogi i zaskoczy kierowców w Europie. Mróz osiąga już -25 stopni

Od wielu dni w Europie obserwuje podział pogody na ciepłą, wietrzną i często deszczową centralną, południową i zachodnią część kontynentu oraz coraz mroźniejsze i śnieżne północne regiony. Pytacie, gdzie jest zima i czy będzie jej atak w rejonie Polski. Początek listopada zapowiada uderzenie zimy z ogromnymi śnieżycami na północy między Skandynawią i Rosją. Te regiony w kolejnych dniach warto omijać, bo miejscami spadnie nawet 20-50 cm śniegu. Na drogach będzie paraliż. Nasila się również mróz, który osiąga już poniżej -25 st. C.

Ataki zimy w północnej Europie. Prognoza zasięgu śnieżycy, 1 listopada 2023

Spadnie pół metra śniegu w Europie, zima ze śnieżycam zasypie drogi, nasila się mróz i sięga -25 st. C.

Cyrkulacja strefowa atmosfery związana z dużą aktywnością Atlantyku pcha w głąb kontynentu łagodne, wilgotne i ciepłe masy powietrza, dlatego na atak zimy w rejonie Polski nadal nie ma co liczyć. Zupełnie inaczej jest na północy i północnym wschodzie Europy, gdzie docierające wilgotne niże zderzają się z chłodnymi masami powietrza i nadal co jakiś czas dosypuje śniegu, ponadto po przejściu niżu napływa świeże zimne powietrze i dochodzi do umocnienia mroźnej i śnieżnej zimy.

Silny mróz na północy Europy. Zanotowane temperatury minimalne, 30 października 2023. Dane: Ogimet

Mroźna i śnieżna zima na północy Europy, mróz osiąga -25 st. C. na przełomie października i listopada 2023

W dalszym ciągu najzimniejszym regionem w Europie jest Szwecja. Minionej nocy temperatura w miejscowości Nikkaluokta spadła do -25,6 st. C. Przy gruncie mróz z pewnością był większy i mógł przekraczać -30 st. C.  Co ciekawe, utrzymuje się nadal niesamowity podział termiczny między północną i południową Europą. Kontrast temperatury minionej doby między najzimniejszą stacją w Szwecji i najcieplejszą stacją meteorologiczną na Cyprze sięgnął około 59,2 st. C. Upał w miejscowości Timwu w dystrykcie Nikozja osiągnął 33,6 st. C.

Zima umacnia się na północy Europy. Prognoza prawdopodobieństwa opadów śniegu, 2 listopada 2023

Atak zimy i śnieżyce w Europie, spadnie ponad pół metra śniegu, prognoza opadów początek listopada 2023

Mamy więc sytuacje umacniania się zimy na północy Europy i nadal bardzo ciepłej jesieni, miejscami nawet z upałem na południu kontynentu. W kolejnych dniach początek listopada przyniesie kolejne potężne ataki zimy szczególnie w Skandynawii między Norwegią, Szwecją i Finlandią. Miejscami może dosypać 20-50 cm śniegu. Niezwykle silna śnieżyca jest prognozowana pod koniec tygodnia, gdy dotrze nad region bardzo zasobny w wilgoć niż atlantycki.

Prognoza ataku zimy i zasięgu śnieżycy, 4 listopada 2023

Zima zasypie drogi i zaskoczy kierowców, prognoza śnieżycy w Europie 4 listopada 2023

Oczywiście prognoza zasięgu śnieżycy będzie jeszcze ulegać zmianom w poszczególnych regionach, co jednak nie zmienia faktu, że będzie to poważny atak zimy w tej części Europy. Nawet w Skandynawii przyrost pokrywy śnieżnej o kilkadziesiąt cm śniegu w kilkanaście godzin w towarzystwie silnego wiatru powodującego zawieje i zamiecie śnieżne nie należy do sytuacji z którą mieszkańcy radzą sobie z łatwością.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na północy Europy do 3 listopada 2023 według modelu ARPEGE

Śnieżyca zasypie drogi na północy Europy, spadnie 20-50 cm śniegu, prognoza ataku zimy 3 listopada 2023

Biorąc pod uwagę już zalegający śnieg w wielu regionach północnej i północno wschodniej Europy, to nagłe przejście kolejnej śnieżycy i dosypanie kilkudziesięciu cm białego puchu, z pewnością wywoła chaos i paraliż na drogach oraz lotniskach.

Prognoza zasięgu zimy i pokrywy śnieżnej w Europie do 4 listopada 2023

Prognoza zasięgu zimy i pokrywy śnieżnej w Europie do 4 listopada 2023

W omawianym okresie w Polsce nadal możemy być spokojni. Ataki zimy będą omijać nasz kraj. Na ogół spodziewamy się utrzymania temperatur ponad normę, z tendencją spadkową w trakcie listopada, okresami z powrotem miejscami nocnych przymrozków w nowym miesiącu. Nie zabraknie również dni z opadami deszczu, jak również chwil z silnym wiatrem i przejściowo z pogodniejszą aurą. Będą to więc nadal warunki atmosferyczne charakterystyczne dla aktywnej cyrkulacji zachodniej nazywanej również strefową. W przypadku możliwego zimowego epizodu będę informował ze stosownym wyprzedzeniem.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!