| |
Zagrożenie!
Spadnie do 15 cm śniegu. Niż z południa sprowadzi śnieżyce. W tych regionach Polski wróci zima i będą problemy na drogach

Spadnie do 15 cm śniegu. Niż z południa sprowadzi śnieżyce. W tych regionach Polski wróci zima i będą problemy na drogach

W drugiej połowie tego tygodnia do Polski wróci śnieg i mróz. W co najmniej kilku regionach przejdą śnieżyce i zrobi się biało, a miejscami powstanie również pokrywa śnieżna. Drogowcy będą musieli dbać o utrzymanie przejezdności dróg. Najbliższa śnieżyca przesuwająca się z południa na północ jest spodziewana w środę 18 stycznia 2023. Nad krajem pojawi się wtedy niż niosący opady mokrego śniegu, jak również deszczu po jego cieplejszej wschodniej i południowej stronie. Mamy najnowsze prognozy przejścia śnieżycy. Sprawdźcie, kiedy i gdzie spadnie śnieg.

Niż z południa wkroczy do Polski. W kilku regionach wystąpi śnieżyca. Aktualnie prognozowany zasięg opadów do godziny 10:00, 18 stycznia 2023

Spadnie do 15 cm śniegu, niż z południa sprowadzi śnieżyce do Polski, wróci zima 18 stycznia 2023

Najnowsze prognozy potwierdzają dotarcie niżu bezpośrednio nad Polskę. Wcześniej nabierze on wilgoci w rejonie Włoch, a później wraz z kierunkiem prądu strumieniowego skieruje się na północny wschód w rejon naszego kraju. Do Polski wkroczy w nocy z 17/18 stycznia. Jego centrum znad Słowacji nasunie się nad Małopolskę i w kolejnych godzinach będzie się dalej przesuwać w głąb kraju na północ.

Obecnie prognozowane położenie niżu oraz zasięg opadów śniegu i deszczu w Polsce, do godziny 13:00, 18 stycznia 2023

Zima ze śniegiem wróci do Polski, prognoza śnieżycy, gdzie spadnie śnieg 18 stycznia 2023 

Mimo, że od omawianej sytuacji pogodowej dzieli nas już tylko kilkadziesiąt godzin, to zasięg śnieżycy i deszczu nadal ulega korektom, co jest charakterystyczne dla ośrodków niżowych wchodzących do Polski z południa. ich trajektoria jest dość niestabilna, dlatego możliwe są jeszcze przesunięcia zjawisk o kilkadziesiąt km. Nie zmienia to jednak faktu, że zimowe epizody zaczną do Polski wracać.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 19 stycznia 2023, model ARPEGE

Przejdą śnieżyce, gdzie spadnie śnieg w Polsce, mapa pokrywy śnieżnej 19 stycznia 2023

Po wschodniej i południowej stronie niżu w cieplejszym sektorze powietrze będzie padać deszcz, a śnieżyce wystąpią na zachód, południowy zachód i północ od centrum przesuwającego się niżu. To oznacza, że śnieg popada przede wszystkim na obszarze od Dolnego Śląska i Opolszczyzny przez centrum lub zachodnie centrum po częściowo Kujawy, Warmię, Mazury i Suwalszczyznę. Niewykluczone, że śnieg stworzy pokrywę śnieżną również miejscami w woj. pomorskim i wielkopolski, zwłaszcza na południu i wschodzie.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 19 stycznia 2023, model ECMWF

Gdzie przejdzie śnieżyca w Polsce, najnowsza prognoza opadów 19 stycznia 2023

Obszar możliwego utworzenia pokrywy śnieżnej lub zabielenia krajobrazów w każdym modelu przy omawianym przejściu śnieżycy nadal się różni, ale wstępne regiony są już jednoznaczne. Najmniejszą pokrywę śnieżną przewiduje obecnie model GFS.

Aktualnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 19 stycznia 2023, model GFS

Niż sprowadzi śnieżyce do Polski, prognoza pokrywy śnieżnej 18-19 stycznia 2023

Uśredniając dane z wielu prognoz należy przyjąć, że w czasie środowej 18.01 śnieżycy spadnie w kilku regionach Polski, od 1, do 15 cm śniegu. Będą więc kolejne epizody zimowe i miejscami problemy na drogach. Musimy jednak zaczekać na bardziej precyzyjne prognozy przejścia śnieżycy i przeglądać najnowsze wyliczenia numeryczne tuż przed wejściem niżu, gdy prognoza śnieżycy będzie najbardziej precyzyjna.

Wstępnie prognozowane opady śniegu w Polsce, 19 stycznia 2023

Śnieg i mróz w prognozach, śnieżyce wrócą do Polski, mapa opadów śniegu 19 stycznia 2023

W kolejnych dniach pojawią się kolejne strefy opadów śniegu, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie, ponadto wrócą ujemne temperatury. Zimowe akcenty zaczną być powszechniejsze, ale będą mieć również ograniczony zasięg, gdyż nie wystąpią od razu w całej Polsce. Zachęcamy do sprawdzania codziennych prognoz, bo będzie sporo istotnych zjawisk atmosferycznych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Krzysztof

Fantastycznie zaczyna wyglądać Dolny Śląsk pod względem ataku zimy. Jak dobrze pójdzie to zima ze śniegiem zacznie się tu nocą z wtorku na środę i może potrfać dość długo z możliwością śnieżyc w okolicach środy, soboty i niedzieli i tu mróz może utrzymywać się najdłużej z możliwością dwucyfrowego mrozu nocami przy rozpogodzeniach.

16 styczeń 2023 - 19:47
Odpowiedz