| |
Zagrożenie!
Spadnie 7 cm śniegu. Śnieżyca wkroczy do Polski. W tych regionach warunki na drogach będą trudne

Spadnie 7 cm śniegu. Śnieżyca wkroczy do Polski. W tych regionach warunki na drogach będą trudne

Warunki atmosferyczne na pograniczu termicznego przedzimia i zimy w Polsce zgodnie z naszymi długoterminowymi prognozami nadal będą się utrzymywać, szczególnie we wschodniej i północno wschodniej połowie kraju. Przed nami kolejna śnieżyca, jaka wkroczy do północno wschodnich regionów Polski między 26/27 listopada. Opady śniegu przesuwając się z północnego wschodu na południe wzdłuż wschodnich regionów kraju przyniosą przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 1-7 cm. Będzie to więc słabsza śnieżyca od ostatniej, ale i tak lokalnie spowoduje trudne warunki na drogach. Sprawdźmy, kiedy i gdzie pojawią się umiarkowane opady śniegu.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce, jaki ma nastąpić między 26/28 listopada 2022

Nowa śnieżyca ze wschodu wkroczy do Polski, spadnie do 27-28 listopada 2022

Na naszą uwagę w ciągu kolejnych kilkudziesięciu godzin zasługuje strefa frontowa, jaka będzie się rozciągać za naszą wschodnią granicą między środkowo wschodnią Ukrainą przez Białoruś w kierunku Litwy, Łotwy i Estonii. W sobotę 26.11 pod wieczór oderwie się fragment tej strefy frontowej i zacznie wkraczać nad Podlasie, dodatkowo może się rozwinąć na tym obszarze niewielki niż górny.

Obszar frontowy z opadami śniegu i deszczu widoczny nad wschodnią i północno wschodnią Europą z odrywającym się płatem opadów śniegu wkraczającym nad Podlasie, noc 26/27 listopada 2022

Śnieżny front przyniesie opady śniegu w Polsce, mapa opadów 27 listopada 2022

Strefa tych opadów śniegu nocą z soboty na niedzielę 26/27.11 oraz w niedzielę ciągu dnia przez Podlasie będzie się nieco rozszerzać w głąb północno wschodniej Polski. Śnieg o umiarkowanym natężeniu popada na całym Podlasiu, ponadto na Mazurach. Lokalnie przejściowo możliwy będzie również deszcz ze śniegiem i deszcz, punktowo marznący.

Prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce, do godziny 10:00, 27 listopada 2022

Opady śniegu w Polsce, przejdzie śnieżyca, mapa opadów 27 listopada 2022

W niedzielę 27.11 z upływem dnia strefa opadów mokrego śniegu znad Podlasia i Mazur będzie się przesuwać wolno w kierunku częściowo Mazowsza i Lubelszczyzny, przy czym po zachodniej cieplejszej stronie obszaru frontowego będą przejściowo występować również opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

Prognoza zasięgu opadów deszczu i śniegu w Polsce, do godziny 19:00, 27 listopada 2022

Przejdzie śnieżyca w Polsce, mapa opadów 27-28 listopada 2022

Strefa tych opadów będzie stopniowo słabnąć, ale do końca dnia obejmie Lubelszczyznę. Nocą z niedzieli na poniedziałek 27/28.11 opady mieszane, w tym śniegu, ale już słabsze i rozproszone pojawią się także na południowym wschodzie kraju, bo mogą także zahaczyć miejscami Podkarpacie. 

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, noc 27/28 listopada 2022 do godziny 01:00

Śnieżyca wkroczy ze wschodu, będą problemy na drogach w Polsce, gdzie spadnie śnieg między 27-28 listopada 2022

W omawianym okresie, między sobotnim 26.11 wieczorem, a poniedziałkowym 28.11 porankiem spadnie od 1, do około 7 cm śniegu, zwłaszcza od Podlasia i Mazur przez miejscami, głównie wschodnie Mazowsze po częściowo Lubelszczyznę. Najwięcej śniegu spadnie na Podlasiu.

Pokrywa śnieżna notowana na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce, 25 listopada 2022

Pokrywa śnieżna w Polsce, gdzie najwięcej śniegu 25-26 listopada 2022

Śnieżyca, jaka przeszła poprzedniej doby w Polsce pojawiła się w regionach wskazanych przez naszych synoptyków. W kilku regionach pokrywa śnieżna wzrosła o 8-11 cm, czyli niemal dokładnie tyle ile prognozowaliśmy. Najwyższą pokrywę śnieżną 11 cm na nizinach notujemy obecnie w Kozienicach na południu Mazowsza oraz w Sulejowie na południowym wschodzie Ziemi Łódzkiej. Z kolei 10 cm jest w Sandomierzu na Ziemi Świętokrzyskiej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!