| |
Zagrożenie!
Spadnie 30 cm śniegu. Zima na wschodzie utrudni życie milionom ludzi. Znamy zagrożone regiony

Spadnie 30 cm śniegu. Zima na wschodzie utrudni życie milionom ludzi. Znamy zagrożone regiony

Z wielką uwagą śledzimy prognozy trajektorii ośrodka niżowego, jaki ma przejść w rejonie Polski między 18-20 listopada. Przyniesie on potężne śnieżyce i pierwszy poważny atak zimy na wschodzie Europy. Miejscami może spaść nawet 10-30 cm śniegu. Fatalne prognozy opadów śniegu dotyczą szczególnie Ukrainy, gdzie wkroczy bardzo aktywny i zasobny w wilgoć niż. Opady śniegu z nim związane tylko miejscami zahaczą południową i południowo wschodnią Polskę. Główny atak zimy przeniesie się jednak do naszego wschodniego sąsiada. Mieszkańców Ukrainy w wielu obwodach czeka dosłowny paraliż na drogach.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Europie między Czechami, południową Polską, a Ukrainą i południowo zachodnią Rosją, do 20 listopada 2022

Atak zimy w pobliżu Polski, fatalna prognoza śnieżycy w Ukrainie, do 20 listopada 2022

Słabe i umiarkowane opady śniegu pojawią się 18 listopada w pasie południowej Polski szczególnie w rejonach podgórskich, popada także na zachodzie Ukrainy. Sytuacja skomplikuje się 19 listopada, gdy nad Ukrainę wkroczy bardzo wilgotny niż obecnie nabierający wilgoci w rejonie Włoch. Niż ten przesunie się przez Bałkany i w najbliższą sobotę uderzy w Ukrainę. 

Prognozowany zasięg śnieżycy w Ukrainie, do godziny 05:00, 19 listopada 2022

Fatalna prognoza śnieżycy w Ukrainie, będzie atak zimy, 19 listopada 2022

Prognozy trajektorii niżu nadal ulegają korektom, ale pewne jest, że nastąpi atak zimy w Ukrainie ogarniętej wojną z Rosją. Miejscami, od granicy z Mołdawią i Rumunią przez częściowo zachodnie, centralne po północne obwody kraju spadnie nawet 10-30 cm śniegu. Zima uderzy również w Kijów, gdzie także są prognozowane intensywne opady śniegu. Pogoda z pewnością wpłynie na wojnę, gdyż w czasie przejścia śnieżycy Rosjanie raczej nie powinni używać ostrzału rakietowego.

Prognozowany zasięg śnieżycy w Ukrainie, do godziny 09:00, 19 listopada 2022

Atak zimy w Ukrainie, będzie potężna śnieżyca, mapa opadów 19 listopada 2022

W cieplejszym południowym i południowo wschodnim sektorze od centrum niżu popada również deszcz i deszcz ze śniegiem. Kolejna strefa opadów śniegu, ale raczej już o umiarkowanym natężeniu jest prognozowana w Ukrainie także w niedzielę 20.11.

Prognozowany zasięg opadów śniegu w Ukrainie, do godziny 16:00, 20 listopada 2022

Mróz i śnieg na wschodzie Europy, prognoza opadów śniegu w Ukrainie, 20 listopada 2022

Śnieżyca przechodząca przez Ukrainę dosięgnie również częściowo Rosji, gdyż niż przesunie się z opadami śniegu dalej w głąb wschodniej Europy. Śnieg spadnie również na Białorusi, szczególnie na wschodzie tego kraju. To będzie bardzo trudny czas dla wielu milionów mieszkańców Ukrainy. Nie dość, że muszą się zmagać z rakietowymi atakami Rosjan i częstymi przerwami w dostawie energii elektrycznej, a przez to z przerwami w dostawie gazu i ogrzewania, to pojawią się również okresowe problemy w zaopatrzeniu, bo wiele dróg będzie chwilowo nieprzejezdnych, zwłaszcza, że wiatr będzie nawiewał śnieg na drogi.

Prognozowany mróz między Polską i Ukrainą, 20 listopada 2022 o godzinie 04:00

Śnieżyce i mróz w Ukrainie, prognoza temperatury 20 listopada 2022

Śnieg, który spadnie na Ukrainie ma szansę przez pewien czas się utrzymać, gdyż nocami chwyci mróz. Temperatura szczególnie na zachodzie, w centrum i na północy kraju spadnie do około -11/-5 st. C. Jest to klasyczny przykład spływu powietrza arktycznego do środkowo-wschodniej Europy i podejścia wilgotnego niżu z południa. Na styku różnych mas powietrza często dochodzi do potężnych śnieżyc. Niże z rejonu Włoch na ogół kierują się w rejon Ukrainy lub Polski, ale tym razem silna śnieżyca nasz kraj ominie. Sytuacja może się zmienić w dalszej części sezonu zimowego.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!