| |
Zagrożenie!
Spadło mnóstwo gradu. Gradobicie z superkomórki dotknęło kolejny region. Średnica gradzin sięgała 5 cm

Spadło mnóstwo gradu. Gradobicie z superkomórki dotknęło kolejny region. Średnica gradzin sięgała 5 cm

Bardzo uważnie śledzimy gwałtowne zjawiska atmosferyczne, jakie w sezonie burzowym przynoszą komórki konwekcyjne szczególnie w Europie. Na listę krajów z gradobiciami ostatniej doby trafiła Słowenia, gdzie w wielu regionach spadł grad o średnicy 3-5 cm. Gradobicie niszczyło uprawy, miejscami zasypywało chodniki i drogi oraz rozbijało szyby w samochodach. Natężenie opadów było ogromne. Silne burze wystąpiły w wielu regionach, w tym w rejonie miejscowości Kranjska Gora, Mojstrana, Zgornje Gorje, Bled, Radovljica i Koritno.

Potężne gradobicie w Słowenii w Bled, 27 czerwca 2023. Foto: FB: Carola Zijlstra

Silne burze i gradobicia w Słowenii, grad niszczył uprawy, zasypywał drogi i chodniki, czerwiec 2023

Miniony wtorek 27.06 był jednym z najbardziej burzowych dni w tym sezonie w Słowenii, bo burze pojawiły się na sporym obszarze tego niewielkiego kraju. Raporty z gradobiciami napłynęły z wielu regionów. Grad nie tylko zasypywał drogi, chodniki i parkingi, ale również niszczył uprawy.

Burze zanotowane w południowo wschodniej Europie, w tym w Słowenii w ciągu ostatniej doby do godziny 12:15, 28 czerwca 2023

Silne gradobicia w Słowenii, grad niszczył uprawy, zasypywał drogi i parkingi, czerwiec 2023

Średnica gradzin miejscami osiągała do 4-5 cm, a to świadczy o silnych prądach wstępujących w superkomórce niosącej to potężne gradobicie. Tak duży grad zanotowano w rejonie miasta Radovljica na północnym zachodzie tego kraju.

Skutki potężnego gradobicia w Słowenii, rejon miasta Radovljica 27 czerwca 2023

Takie warunki pogodowe świadczą o bardzo trudnym życiu rolników w Europie, którzy muszą nie tylko zmagać się z rosnącymi cenami produkcji, ale także z uderzeniem nawałnic, w tym gradu, ulew, wichur oraz okresów z suszą. Produkcja rolna jest często niepewną loterią. Każdy, kto ma choć kawałek ogródka, to wie, ile trzeba zaangażowania i czasami szczęścia, aby mieć odpowiednie zbiory, dlatego rolników należy szczególnie wspierać i doceniać, zwłaszcza, że gwałtownych zjawisk w każdym sezonie nie brakuje. Po nawałnicach nie raz trzeba wszystko zaczynać od nowa.

Skutki ogromnego gradobicia w Słowenii, miejscowość Bled w regionie Górna Kraina, 27 czerwca 2023

Minionej doby burze gradowe pojawiły się dość licznie również w Polsce, ale na szczęście średnica gradzin była mniejsza i osiągała przeważnie 1-2 cm o czym napisaliśmy więcej w stosownym artykule. W środę 28.06 lokalne burze pojawiają się miejscami, głównie na południu i południowym wschodzie kraju, gdzie również przynoszą przelotny intensywny deszcz i lokalnie niewielki grad. Aktualnie pada i grzmi lokalnie w Małopolsce, na Śląsku, Podkarpaciu, południu Ziemi Świętokrzyskiej oraz punktowo na południu Lubelszczyzny.

Prognozowany obszar chwiejności powietrza w Europie wskazujący miejscami na możliwość rozwoju burz, 29 czerwca 2023

Prognoza burz dla Europy, 29 czerwca 2023

W czwartek 29 czerwca główne ryzyko burz w Europie, miejscami z gradem obejmie szczególnie obszar Francji, wschodniej i północno wschodniej Hiszpanii, Szwajcarii po miejscami Włochy. Burzowo miejscami będzie także we wschodniej i północno wschodniej Europie. Lokalnie zagrzmi także w Polsce, głównie na wschodzie i północnym wschodzie kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!