| |
Zagrożenie!
Spadła bomba wodna. Burze z ulewami zalały drogi i budynki. Nagła powódź zaskoczyła ludzi

Spadła bomba wodna. Burze z ulewami zalały drogi i budynki. Nagła powódź zaskoczyła ludzi

Gwałtowne burze w Europie w ostatnich tygodniach dają o sobie znać praktycznie każdego dnia. Kolejna w tym sezonie potężna bomba wodna spadła we Włoszech. Wyjątkowo dużo deszczu minionej doby szczególnie zanotowano w regionie Toskanii i Ligurii. Ulewy z sumą opadów miejscami ponad 150 litrów na m2 ziemi spowodowały zalania i podtopienia, a miejscami powódź błyskawiczną, która zaskoczyła ludzi. Woda zalała drogi i budynki, zwłaszcza w rejonie Montalcino, Favale di Malvaro, Parazzuolo di Rezzoaglio.

Stacjonarna burza z ulewą spowodowała błyskawiczną powódź we Włoszech w Toskanii i Ligurii, 30 czerwca 2023. Foto: ilustracyjne

Bomba wodna i powódź we Włoszech w Toskanii i Ligurii, woda zalała drogi i domy, początek lipca 2023

Nagłe oberwanie chmury z ulewą przynoszącą we Włoszech nagłą powódź określa się w tym kraju bombą wodną i właśnie z tym zjawiskiem mieliśmy do czynienia minionej doby. Pasmo długo utrzymujących się stacjonarnych burz dotknęło szczególnie środkowo - północną część kraju, w tym Ligurię i Toskanię, a później także burze rozwinęły się w Piemoncie, Marche, Umbrii i Abruzji.

Potężne burze zanotowane w Europie minionej doby do godziny 12:10, 1 lipca 2023. Miejscami burze spowodowały zalania, podtopienia i powódź błyskawiczną z gradobiciami

Potężne burze i bomba wodna we Włoszech, powódź zalała drogi i budynki, 1 lipca 2023

Linia stacjonarnych burz rozwinęła się szczególnie, od południowej Toskanii do wybrzeża Marche po północną Umbrię. Na tym obszarze miejscami spadło ponad 100 litrów wody na m2 ziemi. Kolejne burze uderzyły w Toskanię oraz w Wenecji Euganejskiej na granicy z Emilią-Romanią. W wielu miejscach we wskazanych regionach doszło do zalania ulic i piwnic, powalenia drzew, a w konsekwencji problemów i utrudnień w ruchu.

Skutki powodzi błyskawicznej we Włoszech w Torrenieri położonej w Toskanii, 30 czerwca 2023

Najwięcej deszczu w czasie stacjonarnych ulew trwających ponad 2 godziny zanotowano w Ligurii, bo lokalnie nawet około 160 litrów wody na m2 ziemi, zwłaszcza w Favale di Malvaro. Ponadto zmierzono ponad 121 mm w Parazzuolo di Rezzoaglio, 114 mm w Bragalla i ponad 116 mm w Genova Nervi.

Wstępna prognoza sumy opadów w Europie do 10 lipca 2023

Burze, ulewy i powodzie w Europie, prognoza sumy opadów lipiec 2023

Najnowsze prognozy opadów dla Europy na postawie obecnego układu barycznego i wzoru pogodowego wskazują, że w pierwszej dekadzie lipca najwięcej deszczu spadnie miejscami na obszarze, od Austrii przez Słowenię, zachodnie Węgry, częściowo Bałkany, w tym na znacznym obszarze Rumunii, północnej i zachodniej Bułgarii, miejscami na Ukrainie po obszar północnej Europy, od Irlandii przez Skandynawię po Rosję. W Polsce również popada, ale sumy opadów nie będą duże, z wyjątkiem lokalnych opadów burzowych.

Skutki bomby wodnej i powodzi we Włoszech w mieście Torrenieri, 30 czerwca 2023

Najbliższej doby na 2 lipca główny obszar z ryzykiem burz obejmuje miejscami południowo wschodnią Polskę, przez Słowację, Węgry, zachodnią Ukrainę po znaczny obszar Bałkanów i Włochy. Największe ryzyko gradobić występuje miejscami w Serbii, zachodniej Bułgarii, po Albanię, Macedonię Północną i południowe Włochy.

Prognoza burz dla Europy z 2-3 lipca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 2-3 lipca 2023

Kolejnej doby z 2-3 lipca główne ryzyko silniejszych burz z gradem obejmuje szczególnie miejscami Hiszpanię i północno zachodnią Portugalię, a także obszar częściowo wschodniej i południowo wschodniej Europy, w tym Bałkany.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!