| |
Zagrożenie!
Spadł śnieg w środku lata. Ochłodzenie będzie się przeciągać. Lato łapie zadyszkę

Spadł śnieg w środku lata. Ochłodzenie będzie się przeciągać. Lato łapie zadyszkę

Minionej doby spadł śnieg w środku lata na szczytach Tatr. Biało zrobiło się miejscami powyżej 2000 m nad poziomem morza. Nad zachodnią i środkową Europę spłynęła chłodna masa powietrza arktycznego, która wpłynęła na temperatury nie tylko w górach, ale również w głębi Polski. Ponownie mieliśmy zimną noc, bo temperatura przy gruncie spadła do zaledwie 5 st. C. Ochłodzenie będzie się przeciągać na początek sierpnia. Lato łapie zadyszkę i załamie wiele osób rozpoczynających niebawem urlop.

Śnieg spadł w Tatrach. Zaśnieżony szczyt Łomnicy, 27 lipca 2023. Foto: FB Vysoke Tatry - Hory zazitkov

Śnieg spadł w środku lata 2023, ochłodzenie przeciągnie się w Polsce na początek sieprnia, będą zimne noce

Opady śniegu w górach w lipcu nie są nadzwyczajnym zdarzeniem pogodowym, ale w dobie ocieplającego się klimatu zdarzają się już coraz rzadziej, a tym samym zaczynają dziwić i wiele osób ma przez to pretekst do podważania czekających nas w przyszłości sporych niestabilności pogodowych wywołanych przez zmiany klimatyczne spowodowane globalnym ociepleniem.

Ochłodzenie będzie się przeciągać. Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Europie i Polsce, 2 sierpnia 2023

Zimne lato 2023 w Polsce, śnieg spadł w Tatrach, niskie temperatury załamią urlopowiczów

Ochłodzenie z północy sięgnie również w głąb Europy, w tym także do Włoch, gdzie ostatnio padały nowe rekordy temperatur. Bardzo upalne lato utrzyma się jednak na południowym wschodzie, w tym w Grecji, gdzie nadal będzie wyjątkowo gorąco, słonecznie i często bez opadów z ryzykiem kolejnych pożarów. Niestety, aktywna cyrkulacja strefowa w lecie w środkowej Europie oznacza często zmienną pogodę, w tym brak stabilności w temperaturach. Adwekcje powietrza znad Atlantyku przynoszą powiewy chłodu o tej porze roku.

Śnieg w wysokich Tatrach w środku lata, 27 lipca 2023

Warunki turystyczne w wysokich górach są obecnie trudne. Na szlakach jest ślisko, a widzialność mocno ograniczona. Temperatura w górach w najbliższy weekend ponownie wzrośnie. O poranku w najwyższych Tatrach notowany był mróz do -3/-1 st. C. Bardzo zimno zrobiło się również na nizinach. Za nami kolejna chłodna noc. Temperatura w Polsce przy gruncie spadła miejscami do -5 st. C., zwłaszcza w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej oraz na Dolnym Śląsku i Podhalu.

Zimne noce w Polsce. Temperatura minimalna przy gruncie zanotowana nad ranem 27 lipca 2023. Dane: IMGW

Zimne noce w Polsce, chłodne lato 2023, czy w sierpniu będzie cieplej

W najbliższych dniach temperatury maksymalne w Polsce wzrosną do około 20-28 st. C., ale oczekiwania urlopowiczów są znacznie większe. Obecnie nadal nie ma szans na trwalszą falę upałów, której co prawda nie wszyscy oczekują, ale też o którą często pytacie, zwłaszcza w przypadku nadchodzącego urlopu. Ponownie wyraźnie chłodniej ma się zrobić na początku sierpnia, gdy jeden z ośrodków niżowych zaciągnie z północy falę zimnego powietrza.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce w sierpniu 2023

Chłodne lato 2023 w Polsce, w górach spadł śnieg, kiedy cieplej w sierpniu

Najnowsza prognoza modelu ECMWF zapowiada szczególnie chłodny początek sierpnia, bo na ogół ze średnią temperaturą poniżej normy wieloletniej dla tej pory roku. Obecnie nie widać większej i pewnej rewolucji w pogodzie w kontekście trwalszego wzrostu temperatur. Po lipcu ze średnią temperaturą za cały miesiąc w skali kraju o około 0,6 st. C. powyżej normy, sierpień aktualnie zapowiada się w pobliżu normy. Będziemy mieć więc typowe polskie lato w tym roku bez długotrwałych fal upałów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

W Końcu jakieś dobre wieści z opadami.

27 lipiec 2023 - 15:28
Odpowiedz