| |
Zagrożenie!
Spadł pierwszy śnieg. Zima już zakradła się do Europy. Śnieżyca zasypała drogi i wyjechały pługi

Spadł pierwszy śnieg. Zima już zakradła się do Europy. Śnieżyca zasypała drogi i wyjechały pługi

Zwykle poza wysokimi górami pierwszy śnieg w sezonie jesiennym w Europie spada w październiku lub listopadzie, a niezwykle rzadko zdarza się we wrześniu. W tym sezonie zima już się zakradła na progu kalendarzowej jesieni. Śnieżyca uderzyła na północy Szwecji, zwłaszcza w rejonie miejscowości Kiruna. Mieszkańcy pierwszy raz w sezonie są zmuszeni do odśnieżania samochodów i chodników, a na drogi wyjechały pługi śnieżne. Sprawdźmy, czy zima zdoła się utrzymać i rozszerzy zasięg.

Zima uderzyła na północy Europy w Szwecji. Śnieżyca zasypała rejon miejscowości Kiruna, 20 września 2023. Foto: FB Tatiana Jonasson

Spadł pierwszy śnieg w Europie, zima pojawiła się we wrześniu 2023 w Szwecji w rejonie miejscowości Kiruna

Śnieżyce na północy Europy, zwłaszcza między północną Szwecją i Finlandią przynosi niż Jan z chłodnym frontem atmosferycznym przesuwającym się nad Morze Barentsa. Sytuacja zacznie się jednak zmieniać w kolejnych dniach, bo nad Skandynawię ponownie napłynie cieplejsza masa powietrza związana z byłym huraganem Lee. Jego ciepły front sięgnie także północnej Szwecji, a to oznacza, że śnieg zmieni się w deszcz. Nie będzie to więc jeszcze trwały podmuch zimy.

Prognozowane położenie strefy opadów deszczu i śniegu nad Europą, 21 września 2023

Pierwszy śnieg w Europie wrzesień 2023, zima w Szwecji zasypane drogi w Kiruna

Najczęściej pierwszy śnieg w Europie w wielu regionach w danym sezonie spada poza wysokimi górami w październiku lub listopadzie, a niezwykle rzadko we wrześniu, choć również to jest możliwe. W przykładowej szwedzkiej miejscowości Kiruna poprzednio trwały śnieg spadł już 30 września 2019 roku i wtedy zdołał się utrzymać do maja. W tym sezonie pierwszy śnieg spadł więc wcześniej, ale jeszcze stopnieje przed nastaniem prawdziwej zimy.

Pierwszy atak zimy w Europie na północy Szwecji w rejonie Kiruna, 20 września 2023

Na drzewach w północnej Szwecji nadal jest dużo liści i powinna być pełnia jesieni, a nie wczesny atak zimy. Pierwszy raz w tym sezonie mieszkańcy w drodze do pracy muszą odśnieżać samochody i chodniki, a na drogi i parkingi wyjechały pługi zgarniające ciężki śnieg. Opady śniegu najbliższej doby będą rozszerzać zasięg w kierunku północnej Finlandii i północno zachodnich krańców Rosji.

Pierwszy śnieg i podmuch zimy w Europie na północy Szwecji w Kiruna, 20 września 2023

Po przejściu śnieżycy na północy Europy, pokrywa śnieżna najbliższej doby będzie notowana miejscami szczególnie na północy Szwecji i Finlandii na poziomie 5-30 cm. W zawianych miejscach oraz w górach pokrywa śnieżna będzie znacznie większa. Zaznaczamy jednak, że śnieg ten jeszcze poza wysokimi górami na ogół nie zdoła się utrzymać w tym miesiącu.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Europie, 20 września 2023

 Pierwszy śnieg w Europie, zima we wrześniu 2023 w Szwecji śnieżyca w Kiruna

Z kolei w Polsce nadal warunki pogodowe będą okresami termicznie nawiązywać do przeciągającego się lata, zarówno pod względem średniej temperatury dobowej, jak i maksymalnej temperatury dziennej okresami sięgającej w niektórych regionach do około 25-29 st. C. Pojawią się także kolejne dni nieco chłodniejsze z przelotnymi opadami i burzami, ale generalnie cały wrzesień zapisze się jako rekordowo ciepły.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!