| |
Zagrożenie!
Spadł ogromny grad. Ledwo mieści się w dłoni. Gradobicia z burzami uderzą w kolejnych regionach

Spadł ogromny grad. Ledwo mieści się w dłoni. Gradobicia z burzami uderzą w kolejnych regionach

Kilka dni temu zapowiadaliśmy powrót potężnych burz gradowych do Europy i prognozy sprawdziły się co do joty. Gradobicia uderzyły w wielu regionach niszcząc na swej drodze uprawy, samochody oraz elewacje i dachy budynków. Średnica gradzin miejscami osiągnęła nawet 10-15 cm. Kule lodowe ledwo mieszczą się w dłoni. Minionej doby niewiarygodny grad spadł na północy Włoch. Olbrzymie gradziny notowano szczególnie w miejscowości Curtatone, Mantova, Villorba, Campodarsego, Cornuda i Piazzola sul Brenta.

Ogromny grad spadł w północno wschodnich Włoszech, 19 lipca 2023. Foto: FB Matteo Bovo

Ogromny grad we Włoszech, lipiec 2023, grad ledwo mieści się w dłoni, burze gradowe uderzą w kolejnych regionach

Olbrzymi grad powstał w wyniku gwałtownych procesów atmosferycznych w rozbudowanych chmurach cumulonimbus, jakim towarzyszyły burze superkomórkowe. Miejscami powodowały duże straty, w tym łamały drzewa, dziurawiły dachy oraz rozbijały szyby w samochodach. Karoseria pojazdów po gradobiciu również ulegała totalnemu zniszczeniu.

Gwałtowne burze gradowe notowane w rejonie Włoch, 19 lipca 2023. Dane: burze dzis

Ogromne gradobicie we Włoszech, gradziny 10-15 cm w lipcu 2023, burze superkomórkowe w wielu regionach

Służby, w tym tamtejsze jednostki straży pożarnej miały ręce pełne roboty. Postępujące zmiany klimatyczne coraz częściej sprawiają naprzemienne występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, od upałów i gwałtownych burz z gradem i ulewnym deszczem w towarzystwie wichur po susze. Okresy z normalną stabilną pogodą stają się coraz krótsze.

Olbrzymie opady gradu we Włoszech w rejonie miejscowości Mantova, 19 lipca 2023

Silne burze gradowe we Włoszech zostały poprzedzone upałami, które w tym kraju w ostatnich dniach przekraczają 30-45 st. C. Grad niszczył dosłownie wszystko, w tym także ściany i okna domów oraz całe instalacje fotowoltaiczne.

Skutki gradobicia we Włoszech, 19 lipca 2023

Niestety, silne burze gradowe z opadami dużych gradzin uderzą ponownie. Niepokojąco wyglądają prognozy burzowe na dobę między 21-22 lipca, gdy prawdopodobieństwo opadów gradu ponownie obejmie szczególnie regiony, które już zaznały poważnych strat. Z niepokojem w niebo będą szczególnie spoglądać mieszkańcy między pograniczem Włoch, Szwajcarii, Austrii, Słowenii w kierunku północnej Chorwacji, miejscami Serbii po Rumunię z pograniczem z Węgrami.

Prognoza burz dla Europy z prawdopodobieństwem opadów gradu do godziny 08:00, między 21-22 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy 22 lipca 2023

Burze w tym okresie, lokalnie z gradem wystąpią miejscami także w Polsce, zwłaszcza na południu i południowym zachodzie. Stosowne prognozy burzowe z prawdopodobieństwem i siłą zjawisk tradycyjnie aktualizujemy na mapie burzowej o poranku.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!