| |
Zagrożenie!
Spadł ogromny grad. Kule lodowe ledwo mieszczą się w dłoni. Żywioł z superkomórek zniszczył samochody

Spadł ogromny grad. Kule lodowe ledwo mieszczą się w dłoni. Żywioł z superkomórek zniszczył samochody

Do Europy w rejonie Polski po chłodnej pierwszej dekadzie sierpnia zaczyna ponownie docierać ocieplenie, które w kolejnych dniach przyniesie upał szczególnie w centrum kontynentu, ale również miejscami gwałtowne burze z ulewami, gradobiciami i silnym wiatrem. Okresami te burze wystąpią również w naszym kraju. Niewykluczone, że ponownie czekają nas opady dużego gradu. Ostatni przykład pochodzi z Kanady, gdzie w prowincji Ontario spadły gigantyczne lodowe kule. Grad z rejonu Sunderland ledwo mieści się w dłoni.

Ogromne gradobicie w Kanadzie w prowincji Ontario, 12 sierpnia 2023. Foto: FB Judy Reid

Ogromny grad w Kanadzie w Ontario sierpień 2023, gradobicie rozbiło szyby i zniszczyło uprawy

Silne burze z ulewnym deszczem, dużym gradem i silnym wiatrem nawiedziły minionej doby południowe Ontario w Kanadzie szczególnie w rejonie miejscowości Barrie, gdzie komórki burzowe trafiły na bardzo wysoką niestabilność atmosfery i korzystną dynamikę, aby przekształcić się w superkomórki z wirującymi prądami wstępującymi. Ta rotacja pozwoliła burzom wytworzyć na swojej drodze bardzo duży grad. Kule lodowe rozbiły szyby w wielu samochodach oraz zniszczyły uprawy. Średnica gradzin osiągała do 6-9 cm.

Silne burze notowane między Kanadą i USA minionej doby do godziny 13:20 czasu polskiego, 13 sierpnia 2023

Silne gradobicie w Kanadzie, lodowe kule zasypały południowe Ontario, sierpień 2023

Pojawiło się bardzo wiele raportów o opadach gradu wielkości małych jabłek, a nawet większych. Miejscami grad był większy od piłek golfowych.

Skutki potężnego gradobicia w Kanadzie na obszarze Ontario, 12 sierpnia 2023

Burze superkomórkowe w wielu miejscach wytworzyły leje kondensacyjne, ale nie ma informacji o zejściu trąby powietrznej. Wyjątek stanowi trąba wodna nad jeziorem Huron w pobliżu plaży Wasaga, która pojawiła się zanim burze gradowe przeniosły się w rejon Barrie.

Opady dużego gradu w Kanadzie na południu Ontario, 12 sierpnia 2023

W najbliższych dniach musimy wrócić do bardzo skrupulatnego monitorowania warunków pogodowych także nad Europą, gdyż okres bez gwałtownych zjawisk atmosferycznych na zachodzie, w centrum oraz na południu kontynentu będzie dobiegał końca wraz ze wzrostem temperatury i niestabilności atmosfery.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 14 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Europy 14 sierpnia 2023

Najbliższej doby silne burze miejscami, w tym także z gradem będą możliwe szczególnie między rejonem pogranicza Hiszpanii i Francji przez centrum tego kraju w kierunku południowych Niemiec, Szwajcarii po częściowo Czechy, Austrię i północno zachodnie Włochy. Lokalne burze wystąpią również w Polsce, ale zjawiska nie będą jeszcze gwałtowne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!