| |
Zagrożenie!
Spadł gigantyczny grad. Ranni ludzie i zniszczone setki samochodów. Średnica gradzin przekroczyła 11 cm

Spadł gigantyczny grad. Ranni ludzie i zniszczone setki samochodów. Średnica gradzin przekroczyła 11 cm

W ostatnich dniach kwietnia w różnych regionach, w tym w Europie zaczyna się pojawiać coraz więcej ekstremalnych burz niosących potężne ulewy, wichury, a ostatnio również gradobicia. Olbrzymi grad spadł także w amerykańskim stanie Teksas, Georgia i Floryda. Średnica największych gradzin osiągnęła 4,5 cala, czyli 11,4 cm. W wyniku silnych burz, tornad i gradobić ranni zostali ludzie, a zniszczeniu uległo setki samochodów. W ciągu doby zgłoszono aż 130 miejsc z opadami olbrzymiego gradu.

Gigantyczny grad spadł w miejscowości China Spring w Teksasie, 26 kwietnia 2023. Foto: FB Marissa Davenport 

Gigantyczny grad w Teksasie w USA, średnica gradzin ponad 11 cm, kwiecień 2023

W wyniku przetaczania się silnych burz, co najmniej jedna osoba została porażona piorunem, a trzy inne, w tym dziecko zostały ranne. Burzom towarzyszyły tornada niosące grad wielkości grejpfruta, zwłaszcza miejscami w stanie Teksas i Floryda. Wiatr niezwiązany z tornadami w porywach osiągał do 136 km/h. Obserwatorzy z NWS raportowali o dziesiątkach ekstremalnych zjawisk.

Prognozowane silne burze, ulewy i gradobicia na południowym wschodzie USA, 29 kwietnia 2023

Potężny olbrzymi grad spadł w USA w Teksasie, ranni ludzie i zwierzęta, kwiecień 2023

Na tym jednak nie koniec, bo w ostatnich dniach kwietnia również są prognozowane bardzo silne burze szczególnie w południowo wschodnich stanach USA, gdzie ponownie pojawią się warunki do rozwoju niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, w tym tornad, burz, ulew i gradobić.

Potężne gradziny w rejonie Waco w Teksasie, 26 kwietnia 2023

Największe gradziny osiągające około 11,4 cm średnicy spadły w mieście Waco zlokalizowanym w Teksasie nad rzeką Brazos w hrabstwie McLennan. Duże gradziny o średnicy ponad 6 cm zanotowano również w pobliżu Anthony na Florydzie. Liczne zdjęcia i filmy udostępnione w mediach społecznościowych pokazały olbrzymie gradobicia w kilku hrabstwach w środkowym Teksasie.

Potężne gradobicie w miejscowości Dublin w Teksasie, kwiecień 2023

Autor nagrania Gary Clayton poinformował na TT, że biegnącemu bykowi w kierunku schronienia, w wyniku opadów gradu nic się nie stało. Zwierzę "ma się dobrze" - napisał. Burze gradowe wyrządziły spore zniszczenia.

Skutki gradobicia w Teksasie. Liczne zniszczone samochody, kwiecień 2023

Przykładem może być hrabstwo Rusk w pobliżu granicy stanu Teksas i Luizjana, gdzie biuro zarządzania kryzysowego zgłosiło ponad 100 uszkodzonych pojazdów. Z pewnością odszkodowania wypłacane przez firmy ubezpieczeniowe będą liczone w milionach dolarów.

Prognozowany obszar narażony na kolejne silne burze, ulewy, gradobicia i tornada w USA, 30 kwietnia 2023

Silne burze i gradobicia w USA, olbrzymi grad w Teksasie i Florydzie, prognoza 30 kwietnia 2023

Tak potężny grad potrafi spaść również w Polsce. Do tej pory największą gradzinę o średnicy 13,5 cm w historii obserwacji w naszym kraju zanotowano 24 czerwca 2021 roku w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim. Wcześniejszy rekord pochodził z 11 czerwca 2019 roku, gdy grad o średnicy 12 cm spadł w Gorzowie Wielkopolskim.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!