Spadł gigantyczny grad. Bryła lodu ledwo mieści się w dłoni. Gradobicie przyniosła superkomórka
Gwałtowna i bardzo niebezpieczna pogoda w ostatnich dniach pojawiła się miejscami również na południu i południowym wschodzie USA. Uwagę zwraca Teksas, gdzie zeszło tornado i pojawiły się superkomórki z gradobiciami. W rejonie miejscowości Sanger spadł gigantyczny grad. Średnica bryły lodu wahała się od 5, do 5,5 cala, czyli wyniosła 12,5-14 cm. Taki grad jest niezwykle niebezpieczny i może dosłownie zabić. Potężne gradobicie przyniosła superkomórka burzowa.
Gigantyczny grad spadł w Sanger w Teksasie, 15 czerwca 2023. Foto: FB Jeremy i Natasha Kirkland
Silne burze z gradobiciami objęły między 15-16 czerwca spory obszar stanu Teksas. Gigantyczny grad spadł w miejscowości Sanger na północny wschód od Dallas, w zasadzie na jego przedmieściach w hrabstwie Denton. Gwałtowne burze pozbawiły dostaw prądu 30 tysięcy odbiorców najwięcej w Hrabstwie Grayson w rejonie Sherman-Denison.
Gwałtowne burze z gradobiciami i tornadem w Teksasie notowane między 15-16 czerwca 2023
Ogromny grad szybko zyskał rozgłos w mediach społecznościowych. Ludzie prześcigali się w umieszczaniu gradzin, jakie spadły, ale żadna nie była większa od tej z Sanger. Wrażenie robi szczególnie porównanie gigantycznej gradziny do piłki baseballowej. Omawiany gigantyczny grad z USA jest porównywalny do polskiego rekordu wielkości gradu o średnicy 13,5 cm. Rekord pochodzi z 24 czerwca 2021 roku i był notowany w Tomaszowie Mazowieckim.
Gigantyczny grad spadł w Teksasie w USA, 15 czerwca 2023
Potężnym gradobiciom w Teksasie towarzyszyło również tornado. Wirujący lej powietrza zszedł w Perryton w pobliżu granicy z Oklahomą, gdzie żywioł pozbawił życia co najmniej 3 osoby, a kilkanaście innych zostało rannych. Ze wstępnych danych NWS wynika, że było to tornado EF3 i utrzymywało się przez 11 minut. W tym czasie tornado o prędkości do 224 km/h pokonało ściężkę ponad 10 km.
Ogromne gradobicia w Teksasie. Zestawienie zanotowanych gradzin, 15 czerwca 2023
W sezonie burzowym szczególnie w południowych i południowo wschodnich stanach USA mamy olbrzymi potencjał do rozwoju komórek burzowych. W nomenklaturze meteorologicznej często takie zjawisko nazywamy "załadowanym karabinem", gdyż energia CAPE osiąga potężne wartości przekraczające nawet 4000 J/kg.
Prognozowany potencjał chwiejności powietrza, energii dostępnej drogą konwekcji w USA w Teksasie między 19-20 czerwca 2023
Gdy ustąpią warunki hamujące konwekcje dochodzi do nagłego wybuchu chmur z gigantycznymi burzami niosącymi olbrzymie tornada, gradobicia, ulewy i wichury. To jeden z regionów USA, który jest marzeniem łowców burz z Europy, w tym z Polski.
DobraPogoda24.pl
Właśnie to moje marzenie i czy kiedyś będą takie w Polsce w Łódzkiem bo nie mogę się doczekać.
Gradobicia takie w woj. łódzkim już były i to dosłownie blisko 2 lata temu https://dobrapogoda24.pl/artykul/pogoda-burze-rekord-wielkosci-gradu-w-polsce-czerwiec-2021-najwieksza-gradzina
Ja jestem z powiatu Łaskiego i widziałem potężny kalafior burzowy z tej superkomórki. Całe podwórko i mieszkanie miałem całe w pomarańczy bo piękno rozświetliło mi na pomarańczowy kolor. Pozdrawiam panią Wiolę.