| |
Zagrożenie!
Sonda kosmiczna OSIRIS-REx należąca do NASA pobierze próbkę z asteroidy Bennu. Zobacz, gdzie oglądać transmisję!

Sonda kosmiczna OSIRIS-REx należąca do NASA pobierze próbkę z asteroidy Bennu. Zobacz, gdzie oglądać transmisję!

Przed nami historyczne wydarzenie. Dziś 20 października 2020, sonda kosmiczna OSIRIS-REx należąca do NASA pobierze próbki skał i pyłu z asteroidy Bennu. Wszystko to w ramach misji NASA OSIRIS-REx. Następnie pobrane próbki wrócą na Ziemie w celu ich zbadania. Pierwsza podejście do zebrania próbek Touch-And-Go (TAG) będzie mieć miejsce dziś. Trwa odliczanie do rozpoczęcia transmisji z tego wydarzenia. Podczas pobierania próbek statek kosmiczny wielkości dużej furgonetki będzie próbował wylądować na obszarze o wielkości zaledwie kilku miejsc parkingowych. Podczas trwającego 4,5 godziny zbierania próbek statek kosmiczny wykona trzy oddzielne manewry, aby dotrzeć do powierzchni asteroidy.

Sonda OSIRIS-REx NASA pobierze próbki skał i pyłu z asteroidy Bennu. Koncepcja artystyczna NASA

Sonda OSIRIS-REx NASA pobierze próbki skał i pyłu z asteroidy Bennu, transmisja na żywo

Sekwencja opadania rozpoczyna się od uruchomienia przez OSIRIS-REx silników odrzutowych w celu wykonania manewru odlotu z orbity, aby opuścić swoją bezpieczną orbitę około (770 metrów) od powierzchni Bennu. Po czterech godzinach podróży po tej trajektorii w dół, sonda wykonuje manewr „Punkt kontrolny” na przybliżonej wysokości (125 m). To przebicie steru strumieniowego dostosowuje pozycję i prędkość OSIRIS-REx do stromego opadania w kierunku powierzchni. Około 11 minut później sonda wykona spalanie „punktu zapałkowego” na przybliżonej wysokości (54 m), spowalniając opadanie i celując w ścieżkę odpowiadającą obrotowi asteroidy w momencie kontaktu. Następnie statek kosmiczny opada na powierzchnię, ląduje na mniej niż szesnaście sekund i odpala jedną ze swoich trzech butli z azotem pod ciśnieniem. Gaz wstrząsa i unosi materiał powierzchniowy Bennu, który następnie zostaje zatrzymany w głowicy zbierającej statek kosmiczny. Po tym krótkim dotknięciu OSIRIS-REx wystrzeliwuje swoje silniki odrzutowe, aby wycofać się z powierzchni Bennu i nawigować na bezpieczną odległość od asteroidy.

Zdjęcie asteroidy Bennu z nałożoną sondą i docelowym miejscem lądowania i pobrania próbek. Foto: NASA

Sonda OSIRIS-REx NASA wyląduje i pobierze próbki na asteroidzie Bennu, zobacz gdzie transmisja na żywo

Na asteroidzie Bennu, obracającym się co 4,3 godziny, powtarzające się nagrzewanie i chłodzenie powierzchni rozbija głazy, pod wpływem światła słonecznego.Najnowsze badania, opublikowane przez NASA w zeszłym tygodniu, mogą być najbardziej ekscytujące dla naukowców oczekujących na próbkę, którą ma zebrać OSIRIS-REx. Powierzchnia asteroidy Bennu jest bogata w materiał organiczny, w tym prawdopodobnie zawiera związki węgla powszechnie występujące w biologii. Chociaż nie wskazuje to na potencjalne życie na Bennu, może dostarczyć odpowiedzi na temat rozwoju życia na Ziemi.

Transmisja "na żywo" z pobrania próbek skał i pyłu z asteroidy Bennu

NASA i zespół misji OSIRIS-REx będą transmitować manewr pobrania próbek z asteroidy Bennu „na żywo”. To na żywo jest w cudzysłowie, bo sonda OSIRIS-REx i Bennu są oddalone od Ziemi o ponad 330 milionów kilometrów. Na tej odległości połączenie ze statkiem kosmicznym zajmuje NASA prawie 37 minut - 18,5 minuty, aby wiadomość dotarła tam, i 18,5 minuty, aby otrzymać wiadomość zwrotną z OSIRIS-REx. Tak więc zespół misyjny nie będzie w stanie kierować statkiem kosmicznym w czasie rzeczywistym. Zamiast tego sonda będzie wykonywała ten manewr samodzielnie. W tym samym czasie zespół na Ziemi, będzie przedstawiał nam aktualne informacje na temat swoich postępów. Transmisja z pobrania próbek przez sondę OSIRIS-REx z powierzchni asteroidy Bennu rozpocznie się dziś 20 października 2020 przed północą czasu polskiego. Natomiast blisko 4 godziny wcześniej NASA rozpocznie transmisję w której opowie o misji i przygotowaniach do podejścia do asteroidy Bennu. Transmisję będzie można zobaczyć poniżej na kanale telewizyjnym NASA.

DobraPogoda24, NASA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!