| |
Zagrożenie!
Śnieżyce zasypią Polskę. Spadnie nawet 20 cm śniegu. Uaktywni się konwekcja z efektu morza

Śnieżyce zasypią Polskę. Spadnie nawet 20 cm śniegu. Uaktywni się konwekcja z efektu morza

Przed nami bardzo dynamiczna i zmienna aura, która w drugiej połowie tygodnia doprowadzi do silnego ochłodzenia i wystąpienia śnieżycy w Polsce. Utrzymujący się mróz będzie sprzyjał powstaniu i utrzymaniu pokrywy śnieżnej. W wielu regionach przejdą śnieżyce konwekcyjne związane z bałtyckim efektem morza. Lokalnie niewykluczone są burze śnieżne. Miejscami może spaść nawet 10-20 cm śniegu, a w górach jeszcze więcej. Zima czeka nas już nie tylko termiczna, ale także w postaci białych krajobrazów.

Do Polski wtargnie zimne powietrze arktyczne. Będą śnieżyce w wielu regionach. Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 1,5 km, 25 listopada 2023

Śnieżyce zasypią Polskę, spadnie 10-20 cm śniegu, prognoza ochłodzenia i opadów do 26 listopada 2023

Przeglądając najnowsze prognozy na kolejne dni, nie ma już wątpliwości, że będziemy mieć wszystkie warunki atmosferyczne do wystąpienia pogody zimowej w Polsce i to w wielu regionach. Zmiany w tym kierunku zapoczątkuje przejście cyklonu z wichurą i frontem, a następnie z północy spłynie bardzo zimne powietrze arktyczne. Powietrze to płynąc nad stosunkowo ciepłymi wodami Bałtyku wywoła efekt morza prowadzący do parowania i powstania licznych chmur konwekcyjnych.

Prognozowane rozproszone śnieżyce nad Polską, 24 listopada 2023

Śnieżyce przejdą przez Polskę, śnieg zasypie drogi, prognoza opadów 24 listopada 2023

Masowa rozproszona konwekcja ze śnieżycami nad Polską czeka nas już w najbliższy piątek, gdy z północy na południe będą się przemieszczać chmury kłębiaste niosące głównie opady śniegu, aczkolwiek miejscami również mogą się zdarzyć opady deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. W czasie opadów dość szybko zaczną się zabielać krajobrazy. Po przejściu kilku śnieżyc w tym samym rejonie z pewnością dojdzie do powstania pokrywy śnieżnej, zwłaszcza, że niska temperatura będzie temu sprzyjać.

Prognozowane śnieżyce w Polsce w drugiej połowie dnia, 24 listopada 2023

Zima ze śnieżycami pojawi się w Polsce, gdzie spadnie śnieg 24-25 listopada 2023

Rozproszone śnieżyce konwekcyjne wystąpią w Polsce zarówno w dzień, jak również w nocy. Co jakiś czas w zasadzie przez cały najbliższy weekend między 24-26 listopada należy się liczyć z możliwością wystąpienia opadów śniegu, przy czym będziemy mieć okresy z większym i mniejszym ich natężeniem, ale jest szansa, że śnieg w tym okresie popada na przeważającym obszarze kraju.

Prognoza zasięgu śnieżyc w Polsce o poranku, 25 listopada 2023

Śnieżyce, mróz i zima w Polsce w prognozach, mapa opadów 25 listopada 2023

Śnieżyce z bałtyckiego efektu morza mają to do siebie, że są rozproszone, a przez to zasięg natężenia największych opadów jest często losowy. Nie zmienia to jednak faktu, że miejscami może spaść sporo śniegu szczególnie na północy kraju oraz w górach, ale i w pozostałych regionach. Przyrost pokrywy śnieżnej na poziomie co najmniej 5-20 cm do końca tygodnia na sporym obszarze kraju jest jak najbardziej realny.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce do 26 listopada 2023

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce do 26 listopada 2023

Białe krajobrazy w tych dniach pojawią się nie tylko w Polsce, ale będą możliwe w całym naszym regionie. Biało będzie miejscami, od Niemiec przez Czechy, Słowację, Kraje Alpejskie, częściowo Bałkany, Ukrainę po Kraje Nadbałtyckie, Rosję i Skandynawię.

Prognozowany zasięg zimy ze śniegiem w Europie do 26 listopada 2023

Prognoza pokrywy śnieżnej w Europie do 26 listopada 2023

Wygląda na to, że pierwszy poważniejszy podmuch zimy utrzyma się co najmniej do końca listopada lub początku grudnia. Mało tego, niewykluczone jest również nasilenie mrozu pod warunkiem wystąpienia nocnych przejaśnień i rozpogodzeń. Trzymamy rękę na pulsie o wszystkich ważnych zjawiskach pogodowych będziemy informować na bieżąco.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!